Tajomstvo baníckeho kladivka a želiezka

Obrázok k článku

Výstava Slovenského banského múzea (SBM) v Banskej Štiavnici s názvom Tajomstvo baníckeho kladivka a želiezka prezentuje problematiku baníctva cez viditeľný charakteristický znak - práve prekrížené kladivko a želiezko. Výstavu inštalujú vo výstavných priestoroch Slovenského banského múzea v budove Berggerichtu, pričom vernisáž bude 6. septembra 2012 o 17:00 a výstava potrvá do 31. júla 2013. Informuje o tom stránka enviroportal.sk.
   Okrem odkrytia všeobecného významu symbolov v živote ľudí, dešifruje pôvod baníckych symbolov a znakov, zmeny foriem aj spôsobov stvárnenia. "Výstava predstaví symboly z hľadiska materiálneho, ich grafické vyjadrenie na uniformách, fokošoch, zástavách, ošliadroch, náradí, svietnikoch, kahancoch, v ľudovom výtvarnom umení, ale aj na erboch a pečatiach baníckych miest, v znakoch banských závodov, klopačkách, v baníckych pozdravoch a obyčajoch," priblížil portál.
   Pre rôznorodé cieľové skupiny je pripravený komplexný celoročný sprievodný program, ako napríklad besedy, prednášky, pracovné listy a dielne, ktorého účastníci budú môcť priamo v priestoroch výstavy hlbšie, detailnejšie preniknúť do problematiky baníckych symbolov a histórie baníckej akadémie. Výsledkom komplexne poňatej výstavníckej, vedeckej i popularizačnej činnosti múzea je výnimočná možnosť pre návštevníka získať počas rokov 2012 a 2013 v menovaných oblastiach naozaj súhrnné poznatky.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa rotor
Offline

foto Protopopov 1935

10.png 10.png

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.