Sýrska armáda ničí starobylé mesto Palmyra a jeho pamiatky

Palmyra, ostreľované rímske ruiny, zdroj: Global Heritage Fund

Násilie, ktoré v Sýrii vypuklo už pred rokom je dostatočne frekventovanou témou v médiach. Už menej známy je fakt, že tomuto konfliktu padajú za obeť aj kultúrne pamiatky. Niekedy sú ohrozené celé súbory pamiatok, ako napríklad v starobylom meste Palmyra.
Až do februára sa tomuto mestu vyhýbalo násilie, ktoré vzplanulo po celej Sýrii. Nakoniec sýrska armáda obsadila citadelu s výhľadom na moderné mesto a rímske ruiny. (Niektoré miesta nestrácajú svoju strategickú hodnotu po tisícročia). Vojaci z citadely ostreľujú mesto, pričom často si túto streľbu odnesú práve rímske ruiny. Pred povstaním bola Palmyra jednou z najväčších atrakcií Sýrie, teraz sa zmenila na strelnicu. Podľa obyvateľov mesta, ktorým sa podarilo ujsť, armáda rímske ruiny ostreľuje guľometmi a tankami pri akomkoľvek náznaku pohybu. Zostáva dúfať, že konflikt v krajine utíchne a ľudia aj pamiatky si vydýchnu.
Palmyra, kedysi známa ako "Nevesta púšte", stála na križovatke niekoľkých civilizácií a bola dôležitou zastávkou karaván na hodvábnej ceste. Zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bola v roku 1980.
Zdroj: Global Heritage Fund


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.