Súťaž vo varení pirohov v skanzene má 20 rokov

Obrázok k článku

Svidnícky skanzen sa dnes,  v nedeľu 13. septembra, zaplní návštevníkmi, ktorí sa dajú zlákať na Deň ľudových tradícií a medzinárodnú súťaž v príprave pirohov. Podujatie organizuje Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Akciu zastrešil primátor Svidníka Ján Holodňák, spoluorganizátormi sú mesto Svidník, OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva a organizácie slovenských zväzov záhradkárov a včelárov vo Svidníku.

 

Program sa začína výstavou najkrajších kusov plodov, ktoré vypestovali záhradkári na svojich políčkach. Výstavu ovocia a zeleniny otvoria o 10:00. Včelári predstavia úle, včelárske pomôcky a v ponuke budú mať aj včelárske produkty. V skanzene dostanú priestor aj remeselníci, ktorí sa venujú tradičnej výrobe a spracovaniu prútia, dreva, hliny, kovu a kože. Z obcí Kečkovce a Osturňa, odkiaľ pochádzajú aj niektoré objekty v skanzene, prídu hostia s tradičným folklórom. Kečkovčania predstavia tiež šitie svadobnej zástavy.

 

Súťaž vo varení a jedení pirohov má už jubilejných 20 rokov. Ako informovala agentúru SITA kultúrno-propagačná manažérka Múzea ukrajinskej kultúry Ľudmila Razina, prihlásili sa im hostia z Ukrajiny, Poľska aj domáci zo Stropkova a Svidníka. V tomto ročníku postavia šesť družstiev, ich počet bol limitovaný. Podmienkou je uvariť v stanovenom termíne najmenej 50 pirohov. Súťažiaci môžu použiť dva druhy plnky. Razina uviedla, že v ich regióne sú tradičné zemiakové a bryndzové pirohy. Z Ukrajiny v minulých ročníkoch najviac zabodovala višňovo-tvarohová plnka. Poliaci už mali brokolicovú aj hubovú náplň. Aké tromfy majú pripravené teraz, je zatiaľ tajomstvom. Pirohy hodnotí porota zostavená z hostí. Po vyhodnotení pirohy postúpia do súťaže v jedení na čas, kde je kategória dospelých aj detí. Ostatné pirohy dostane obecenstvo na ochutnávku. Misku vlastných pirohov na ochutnávku prinesie aj svidnícky primátor.

 

Hosťom podujatia bude hudobná skupina Burjan z poľského mesta Gorlice. Pre deti bude pripravené zábavno-kreatívne ihrisko. Organizátori očakávajú vyše tisíc návštevníkov.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa MarkB
Obrázok používateľa Strme
Obrázok používateľa Marta Tencerová
Obrázok používateľa StanislavSK
Obrázok používateľa Mirec11
Obrázok používateľa Jana Hlavičková
Obrázok používateľa Nata
Obrázok používateľa sasman