Stonehenge možno stavali Stredoeurópania

Archeológovia, študujúci telesné pozostatky bohatého lukostrelca nájdené v 4 000-ročnom hrobe odkrytom v blízkosti Stonehenge minulý rok, vyhlásili, že pôvodne pochádzal z oblasti Álp, pravdepodobne súčasného Švajčiarska, Rakúska alebo Nemecka.

Musel byť veľmi významnou postavou v oblasti Stonehenge a je fascinujúce pomyslieť, že niekto z cudzej krajiny, možno súčasného Švajčiarska, mohol zohrávať dôležitú úlohu pri stavbe megalitov - uviedol vo vyhlásení archeológ Andrew Fitzpatrick.

Takzvaného „Amesburského lukostrelca" našli v hrobe asi päť kilometrov od megalitov, pochovaného spolu so 100 predmetmi, vrátane zlatých náušníc, medených nožov a keramiky. Výskumníci označili nález - datovaný do obdobia asi 2 300 rokov pred n. l. a najstarší známy hrob v Británii - ako jeden z najbohatších nálezov doby bronzovej v Európe.

Lukostrelca pomenovali "Kráľom Stonehengeu" pre bohatstvo nájdené na jeho mieste odpočinku, vrátane najstarších zlatých predmetov, aké boli kedy nájdené v Británii. Testy zubnej skloviny prezradili, že sa narodil a vyrástol v oblasti Álp.
Odlišné pomery formy kyslíkových izotopov v chrupe v odlišných častiach sveta a pomer nájdený v tomto chrupe dokazujú, že pochádzal z oblasti Álp, povedal Tony Trueman, archeológ z Wessexu. Je to významný dôkaz, že kultúra importovaná z kontinentu pomohla Britániu vyviesť z doby kamennej - uviedol.Megalit Stonehenge, postavený v období medzi rokmi 3 000 a 1 600 pred n. l., tvorí prstenec 20-tonových skál na Salisburskej rovine a ročne priťahuje asi 1 milión návštevníkov.

SITA, 11.2.2003


Zdroj: http://www.slovakradio.sk/radioinet/index.html (upravené)


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Škóti mali svoj Stonehenge skôr

Slávne anglické megality nie sú pôvodnou stavbou. Mali predchodcu na Orknejských ostrovoch.

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c/6238295/skoti-mali-svoj-stonehenge-skor.html#ixzz1l...

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.