Spišské múzeum odhalí príbeh o Levočskej bielej panej

Obrázok k článku

Levočská biela pani je názov rozsiahleho výstavného projektu, ktorý pripravilo Spišské múzeum v spolupráci s Múzeom Betliar. Samotnej výstave predchádzali tri roky bádania v archívoch a depozitároch, nielen v slovenských, ale aj maďarských. "Vznikla výstava, ktorej cieľom je odstrániť nánosy legendy a vrátiť sa k skutočnému príbehu z 18. storočia," uviedla na tlačovej besede v Levoči riaditeľka Spišského múzea Mária Novotná.

Pracovníkom oboch múzeí sa podarilo zložiť mozaiku života Levočskej bielej panej, vlastným menom Juliany Korponayovej. Jej príbeh je u nás všeobecne známy z románu Móra Jókaia. Legenda a skutočná postava Levočskej bielej panej bola podľa zástupkyne riaditeľky Spišského múzea Dáši Uharčekovej-Pavúkovej iná, ako je zobrazená v krásnej literatúre.

Návštevníci výstavy si budú môcť porovnať aj dve podobizne Levočskej bielej panej. Jedna z nich je u nás veľmi známa. Ide o obraz namaľovaný na dverách, ktorý sa nachádza v budove historickej radnice v Levoči. V súčasnosti je tento obraz aj na výstave. Druhým je reálna podoba Juliany Korponayovej zo začiatku 18. storočia. Tento obraz získalo Spišské múzeum pre potreby výstavy v Levoči zo zbierok budapeštianskeho múzea.

Výstava o Levočskej bielej panej je rozdelená do dvoch častí. V prvej prináša výstava okrem jej skutočnej podobizne, príbeh reálnej historickej postavy, ktorá nakoniec končí na popravisku v maďarskom Györi , kde bola aj pochovaná. Podľa Márie Novotnej sa Levočská biela pani stala skôr obeťou politického procesu. Druhá časť projektu je venovaná legende o krásnej žene, ktorá predstierala lásku k povstaleckému kapitánovi Štefanovi Andrášimu, aby mu mohla ukradnúť kľúč od levočskej mestskej brány a vpustila do mesta cisárske vojská. V tejto časti sa autori výstavy venujú interpretácii príbehu v literárnych, výtvarných a filmových umeleckých dielach.

Na výstave sú prezentované viaceré podobizne hlavných protagonistov príbehu o Levočskej bielej panej, dobové dokumenty, ako napríklad originál Szátmarského mieru, kapitulácia Levoče pred cisárskymi vojskami, či dokumenty týkajúce sa Juliany Korponayovej, ako prepisy výsluchu, testament, listy z väzenia.

Výstava Levočská biela pani je prioritným projektom Slovenského národného múzea, ktorého súčasťou je aj Spišské múzeum. Na výstave spolupracovalo 19 inštitúcií. Výstava bude pre verejnosť prístupná v Levoči od 12. novembra do 30. mája 2011.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.