Slovenské národné múzeum začalo novú knižnú edíciu o činnosti múzea

Obrázok k článku

Slovenské národné múzeum (SNM) sa popri výstavách a ochrane kultúrneho dedičstva venuje aj vydávaniu kníh. Svoju publikačnú činnosť rozšírilo tento týždeň o novú edíciu Museion. Prvým zväzkom edície Museion zameranej na vydávanie monografických diel zo všetkých základných oblastí vedeckovýskumnej činnosti múzea je kniha Hospodárske a všeobecné výstavy 1842 – 1940. Titul od kurátora zbierok SNM - Historického múzea Pavla Komoru národné múzeum slávnostne predstavilo v svojom bratislavskom sídle 31. januára. Okrem vybraných kníhkupectiev sa dá kúpiť aj v e-shope SNM a v múzejnom obchode SNM - Historického múzea na Bratislavskom hrade, agentúru SITA o tom informovala Zuzana Vášáryová z centra múzejnej komunikácie SNM.


"Publikácia je v slovenskej historiografii prvým uceleným prehľadom dejín hospodárskych a všeobecných výstav od ich začiatkov v prvej polovici 19. storočia do roku 1940. V samostatných celkoch približuje veľké medzinárodné výstavy, ktoré získali prívlastok svetové, najvýznamnejšie celouhorské výstavy, ako aj výstavy konané na území Slovenska v období do roku 1918 i v čase prvej ČSR. Pri svetových a celouhorských výstavách vykresľuje nielen ich celkový priebeh, ale podrobne zachytáva aj účasť vystavovateľov zo Slovenska," priblížilo knihu národné múzeum. Čitatelia v nej nájdu doteraz málo známe informácie o konaní výstav, vrátane zaujímavých súvislostí s dobovými udalosťami. Text dopĺňajú ilustrácie a obrazová dokumentácia.


Slovenské národné múzeum vydáva rôzne publikácie a katalógy k výstavám a ďalším programom. Vydáva tiež dva odborné časopisy, štvrťročníky Pamiatky a múzeá, revue pre kultúrne dedičstvo a časopis Múzeum.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.