Slovenské národné múzeum pozýva objavovať keltskú Bratislavu

Obrázok k článku

Objavovať keltskú Bratislavu pozýva Slovenské národné múzeum (SNM) sériou prednášok. Úvodná prednáška Mareka Budaja vo štvrtok 30. marca na tému Keltské mincovníctvo bratislavského oppida sa začne o 16:00 v priestoroch Hudobnej siene Bratislavského hradu a vstup na ňu je voľný. Ako ďalej agentúru SITA informovala Andrea Litváková zo SNM - Historického múzea, prednášky odborníkov, ktorí sa venovali poslednému rozsiahlemu výskumu na Bratislavskom hrade sa uskutočnia vždy posledný štvrtok v marci, apríli, v júni a septembri, s výnimkou mája, keď prednáška odznie už 20. mája počas Noci múzeí a galérií.

 

Ďalšie prednášky sa zamerajú na Keltov z územia dnešnej Bratislavy očami antropológa, priblížia najnovšie objavy na Bratislavskom hrade a tiež bratislavské keltské oppidum. Všetky prednášky sa uskutočnia v Hudobnej sieni na prvom poschodí Hradu a budú zdarma. „Okrem cyklu prednášok pripravuje SNM – Historické múzeum pre rodiny s deťmi veľkú ‘pátraciu súťaž‘ po keltskej Bratislave, o ktorej bude informovať už čoskoro,“ dodala Litváková.

 

Prednášky a avizovaná súťaž pre deti sú súčasťou sprievodného programu k výstave Kelti z Bratislavy. Návštevníci SNM - Historického múzea ju môžu vidieť v suteréne paláca Bratislavského hradu do 1. októbra. Výstava ponúka pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, kedy na území mesta žili Kelti, prvé po mene známe etnikom u nás. Kelti na územie dnešného Slovenska priniesli dovtedy neznáme vynálezy. Svoju keramiku nevyrábali v rukách, ale na hrnčiarskom kruhu, priniesli nožnice či rotačný žarnov. Boli šikovní kovotepci a umelci. Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska, a práve preto je keltský Biatec z Bratislavy aj symbolom Národnej banky Slovenska.

 

Historické múzeum SNM je na Bratislavskom hrade pre verejnosť otvorené denne okrem pondelka do 31. marca od 9:00 do 17:00, s posledným vstupom o 16:00 a od 1. apríla do 31. októbra od 10:00 do 18:00 a posledný vstup je o 17:00.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.