Slávnosťou ruží si pripomenú ružovú grófku Chotekovú

Obrázok k článku

Slávnosť ruží na počesť grófky Márie Henriety Chotekovej sa v dňoch 6. a 7. júna uskutoční v kaštieli v Dolnej Krupej v okrese Trnava. Návštevníci tu budú môcť obdivovať ruže z viacerých ružiarskych spoločností, klubov a od jednotlivcov. Súčasťou podujatia bude bohatý hudobný program. Slávnosť ruží otvorí v sobotu 6. júna o 13:00 sprievod z nádvoria kaštieľa k rodinnému mauzóleu Chotekovcov, kde bude pietna spomienka na Máriu Henrietu Chotekovú.

 

Na Slávnosti ruží predstavia historické odrody ruží, ktoré v minulosti rástli aj v záhrade grófky Chotekovej v Dolnej Krupej. Priamo v záhone návštevníci uvidia kvitnúť ružu nazvanú Ružová grófka Mária Henrieta, ktorá je výsledkom šľachtenia nemeckej firmy Kordes a prvýkrát ju predstavili pred dvoma rokmi práve na Slávnosti ruží.

Ruže na podujatí bude vystavovať Ružiarska spoločnosť Márie Henriety Chotekovej, Slovenská národná ružiarska spoločnosť, Rosa klub Zvolen, Slovenská ružiarska spoločnosť Pridunajsko, Botanická záhrada Bratislava, Arborétum Borová hora, ale svojimi ružami sa pochvália aj obyvatelia Dolnej krupej.

 

Grófka Mária Henrieta Choteková (1863 – 1946) pochádzala zo šľachtického rodu majiteľov kaštieľa Brunsvikovcov – Chotekovcov. Je považovaná za priekopníčku v oblasti ružiarstva na Slovensku. Ako uznávaná odborníčka prednášala na ružiarskych výstavách a kongresoch v zahraničí, publikovala odborné články a obracali sa na ňu aj s prosbami pri posudzovaní ruží, ktorých pôvod bol nejasný a neistý. Jej rozárium v Dolnej Krupej zažívalo najväčší rozkvet na začiatku 20. storočia, v tom čase v ňom kvitlo naraz až 6 000 ruží. Grófka sa výrazne venovala aj charitatívnej činnosti, za čo dostala v roku 1909 vyznamenanie od pápeža Pia X.

 

Mária Henrieta Choteková sa narodila 24. novembra 1863 v kaštieli v Dolnej Krupej, kde prežila takmer celý svoj život. Zomrela v roku 1946, pochovaná je v rodinnom mauzóleu za kostolom. Miestni obyvatelia ju aj vďaka jej charitatívnym aktivitám a dobrému vzťahu s dedinčanmi považujú za svoju najvýznamnejšiu rodáčku. K obyvateľom dediny mala veľmi dobrý vzťah, ľudí oslovovala ,,dušenka“. Organizátorom Slávnosti ruží je Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum a Ružiarska spoločnosť Márie Henriety

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články