September patrí Dňom európskeho kultúrneho dedičstva

Obrázok k článku od zora.

Takmer 400 podujatí a aktivít po celom Slovensku ponúknu v septembri Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Svoje dvere otvoria bežne neprístupné pamiatky a v inom svetle sa predstavia tie bežne prístupné. Program slovenskej časti tradičného európskeho podujatia, ku ktorému sa Slovensko pripojilo v roku 1993, na dnešnej tlačovej besede predstavilo ministerstvo kultúry. Ako ďalej agentúru SITA informovali z ministerstva, verejnosť čakajú rôznorodé vzdelávacie podujatia, semináre i prednášky, ktoré doplnia aktivity pre turistov, súťaže a hry súvisiace s historickým prostredím a jeho hodnotami. Ich prehľad je prístupný každému na webstránke Dní európskeho kultúrneho dedičstva http://www.dekd.sk v sekcii katalóg aktivít. Tento rok sa podujatie v 49 krajinách Európy ponesie pod heslom Zdieľané dedičstvo, ktoré je spoločné s oslavou Európskeho roka kultúrneho dedičstva.

 

Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2018 slávnostne otvoria v nedeľu 2. septembra v rámci programu osláv 770. výročia udelenia kráľovských výsad hosťujúcemu mestu, Nitre. Ceremoniál spojený s každoročným odovzdávaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá sa uskutoční 7. septembra v koncertnej sále Župného domu v Nitre. Po ňom bude nasledovať o 18:00 v synagóge v Nitre slávnostný otvárací koncert Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD). Medzi najzaujímavejšie podujatia budú patriť napríklad Putovanie regiónom – DEKD 2018 v Holíči či Jesenné slávnosti v obci Pobedim, alebo Cestovanie v čase na hrade Strečno. V kaštieli v Malackách pripravia Bábkové žihadlenie a v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici, Turzovom dome zas Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou. V Múzeu Červený kláštor sa uskutočnia Kláštorné dni prezentujúce život mníchov, ale i tradičné jedlo, remeslá a výrobu piva. Slávnostné ukončenie DEKD 2018 sa uskutoční vo štvrtok 27. septembra vo Vzdelávacom a vedecko-výskumnom centre Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Banskej Štiavnici o 17:00. Zároveň tu vyhlásia druhý ročník súťaže Národného komitétu ICOMOS Slovensko „Dedičstvo pre budúcnosť“.

 

Celoeurópska téma DEKD 2018 Zdieľané dedičstvo upozorňuje, že kultúrne dedičstvo Európy je všade okolo nás v našich mestách, prírode a archeologických lokalitách a nielen v umení či rôznych predmetoch, ale aj v remeselných zručnostiach, príbehoch, gastronómii, hudbe a vo filme. Kultúrne dedičstvo nás vo svojej rozmanitosti spája. Vďaka technológiám a internetu máme k nemu teraz lepší prístup než kedykoľvek predtým a môžeme si uvedomiť jeho lokálny, národný a súčasne aj spoločný európsky charakter a zdieľať ho. Podľa ministerky kultúry Ľubice Laššákovej je cieľom na Slovensku, ako aj v celej Európe, prebudiť väčší záujem o kultúrne dedičstvo a podporiť našu kultúrnu identitu. „Bohatý program pripravený na mesiac september v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva nám pripomína, že kultúrne dedičstvo nachádzame vo všetkom a všade. Stačí sa prejsť po meste, pozrieť si starý čiernobiely film, či pochutnať si na tradičnom slovenskom jedle,“ cituje tlačová správa vyjadrenie šéfky rezortu kultúry k Dňom európskeho kultúrneho dedičstva.

 

Generálnymi partnermi podujatia, ktoré iniciovala Rada Európy a Európska komisia už v roku 1993 v 49 krajinách, sú Ministerstvo kultúry SR, Pamiatkový úrad SR, Slovenské národné múzeum, redakcia revue Pamiatky a múzeá. Hlavnými partnermi podujatia sú Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Národný Trust, Nadácia SPP a mesto Nitra. Koordináciu aktivít na území Slovenskej republiky zabezpečuje občianske združenie ICOMOS Slovensko a Združenie historických miest a obcí Slovenska.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.