Sanácia brala pod Strečnom bude stáť takmer 940 000 eur

Obrázok k článku

Na sanáciu skalného masívu pod hradom Strečno bude potrebných 939 600 eur. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) to uvádza v správe o havarijnom stave hradného brala s návrhmi na riešenie, ktorú ešte musí schváliť vláda. Požadované prostriedky sa použijú na vypracovanie podrobného inžiniersko-geologického prieskumu a na prípravné a sanačné práce, počas ktorých musí byť doprava pod skalným bralom na štátnej ceste I/18 úplne vylúčená. MŽP tiež navrhuje, aby bol na najnebezpečnejšie miesto predpokladaného odtrhnutia previsu nainštalovaný nový elektronický dilatometer, ktorý umožňuje online meranie pohybov, zber dát a ich vyhodnotenie.

 

Najkritickejšou časťou hradnej steny sú jej najvyššie bloky a previsy, ktoré si vyžadujú urýchlené zabezpečenie. Skalný blok na hradnom brale pod kaplnkou má charakter previsu, ktorý je od masívu oddelený výraznou trhlinou merajúcou až 4,414 mm. V skalnom masíve sa podľa správy nachádzajú aj ďalšie pukliny, ako aj priečne systémy puklín, ktoré sú príčinou lokálnych skalných zosuvov a vypadávania skalných úlomkov. “Stav hornín v stene pod hradom možno definovať ako veľmi nepriaznivý a nebezpečný, a to nielen pre premávku na ceste I/18, ktorou denne prejde 28 000 až 30 000 vozidiel, keďže previsy a bloky s kubatúrou stoviek metrov kubických sa môžu neočakávane odtrhnúť a zosunúť, ale stačí aj menší skalný úlomok, ktorý po uvoľnení môže zraniť alebo usmrtiť človeka,” píše sa v správe.

 

Hrad Strečno sa nachádza na severnom okraji Malej Fatry na vyše sto metrov vysokom skalnom brale nad riekou Váh. Pod strmým skalným masívom vedie frekventovaná štátna cesta I. triedy č. 1/18, spájajúca Žilinu s Martinom. Pod bralom sú tiež vybudované parkovacie plochy s bufetom rýchleho občerstvenia. V roku 1984 sa uskutočnila zatiaľ posledná sanácia skalného masívu. Stabilita skalnej steny bola zabezpečená hlavne mikropilótami a injektážou. Skalné previsy boli dočasne zabezpečené oceľovými lanami. Od sanácie však uplynulo 31 rokov a za ten čas obnažené horniny na skalnej stene zvetrávali a uvoľňovali sa.

 

Predkladaný materiál vypracovalo MŽP, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom. Posudok bol vypracovaný spoločnosťou GEOstatik a.s., Žilina. Uznesenie vlády z 24. júna 2015 uložilo vypracovať správu o súčasnom stave skalného brala s návrhmi na riešenie havarijného stavu do 30. septembra. Vláda sa bude materiálom zaoberať na jednom z jej ďalších zasadnutí.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články