Rekonštrukcia SNG a Hurbanove kasárne súvisia

Obrázok k článku

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie je prioritou Ministerstva kultúry (MK) SR na tento rok. Vyhláseniu verejného obstarávania ešte musí predchádzať vypracovanie realizačného projektu rekonštrukcie. Dlhšia príprava tak veľkej zákazky je podľa šéfa rezortu kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) potrebná aj preto, aby nevyvolala zbytočné námietky, ktoré by oddialili úspešný výber víťaza verejného obstarávania. Na rekonštrukciu bratislavského sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) zverejnilo ministerstvo kultúry predbežné oznámenie vlani. V súčasnosti sa dokončujú podklady k súťažným podmienkam, avizoval v rozhovore pre SITA Maďarič.

S rekonštrukciou SNG úzko súvisí aj projekt využitia Hurbanových kasární v Bratislave. "Projekt Hurbanových kasární nebol realistický. Bol tu zanechaný akýsi koncepčný zámer - nie veľmi prepracovaný, nie veľmi detailný, ale ani ten nebol podložený disponibilnými finančnými prostriedkami," konštatoval ďalej minister kultúry na margo projektu, ktorý zdedil po svojom ministerskom predchodcovi Danielovi Krajcerovi (SaS).

Maďarič si uvedomuje, že rezort kultúry bude musieť doriešiť využitie lukratívnej budovy Hurbanových kasární v centre hlavného mesta. "V tejto chvíli to využitie je čiastočne pre Slovenskú národnú galériu, na dva - dva a pol roka, podľa toho koľko bude trvať rekonštrukcia. Na druhej strane sme začali už v priestoroch Hurbanových kasární vytvárať aj priestory pre budúce technicko-priemyselné múzeum, čiže pre múzeum dizajnu. Už sa tam vytvárajú priestory pre depozity, sťahovanie predmetov zo zbierok," objasnil plány MK SR s využitím veľkého objektu na rohu ulíc Mickiewiczova a Mariánska v bratislavskom Starom Meste. Múzeum dizajnu je pritom len jednou z možností využitia budovy. Možné je aj poskytnutie jej časti mladým, či začínajúcim tvorcom - dizajnérom, výtvarníkom, remeselníkom a ďalším, prípadne pre naštartovanie ich podnikateľských aktivít.

Výdavky na rekonštrukciu a modernizáciu bratislavského sídla SNG sú tento rok naplánované v objeme 5 miliónov eur. Vláda o rekonštrukcii bratislavskej SNG po prvý raz rozhodla pred desaťročím. Minister kultúry Maďarič krátko po svojom nástupe do funkcie avizoval, že rekonštrukciu sídla národnej galérie považuje za nevyhnutnú a za svoju prioritu. Po tom, ako SNG pred vyše 11 rokmi (1. marca 2001) zatvorila premostenie, spôsobili zlé podmienky vo výstavných priestoroch národnej galérie v Bratislave začiatkom júna 2012 aj zatvorenie stálych expozícií vo Vodných kasárňach. Rekonštrukcia dostala reálne kontúry v polovici júla 2012. Ministerstvo kultúry SR totiž zverejnilo vo vestníku verejného obstarávania predbežné oznámenie k vyhláseniu verejného obstarávania na stavebné práce v bratislavskej SNG. Predpokladá hodnotu stavebných prác v celkovej výške 28 182 189 eur. Vizualizácie projektov rekonštrukcie SNG sú dostupné na - http://www.sng.sk/sk/uvod/o-sng/rekonštrukcia. Hurbanove kasárne ministerstvo kultúry galérií prisľúbilo ako alternatívu počas rekonštrukcie. V Hurbanových kasárňach majú byť dočasne umiestnené niektoré prevádzky ako umenovedná knižnica, depozitáre, reštaurátorské ateliéry a časť administratívy SNG.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.