Príklady dobrej praxe inšpirujú aj vďaka Partizánskemu či vlaku Hanička

Obrázok k článku od zora.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zverejnilo ďalšie príklady dobrej praxe, teda úspešných a v praxi osvedčených riešení, ktoré môžu využiť ostatné samosprávy. Hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák informoval, že ako príklad dobrej praxe za december hodnotiaca komisia posúdila vzdelávacie aktivity v Partizánskom, regionálnu značku Gemer-Malohont, obnovenie prevádzky vlaku Hanička medzi Spišským Podhradím a Spišskými Vlachmi ako aj rekonštrukciu Bašty a zriadenie expozície Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach.

 

Školákov z Partizánskeho, Valašského Meziříčí, Benešova a Náchodu spojilo netradičné vyučovanie. Spoločne totiž absolvujú vyučovanie slovenčiny, češtiny, zemepisu, regionálnej výchovy a dejepisu v oboch rodných jazykoch. Tradícia spolupráce vychádza z roku 1938, keď si česká firma Baťa vybudovala v Partizánskom, vtedy Baťovanoch, svoju prvú filiálku. Cieľom cezhraničnej spolupráce je naučiť slovenské deti lepšie porozumieť češtine a české deti slovenčine a naviazať na spoločné historické a kultúrne väzby Čechov a Slovákov.

 

Obnovenie vlakového spojenia na trati Spišské Podhradie - Spišské Vlachy prostredníctvom historického vláčika nie je len turistickou atrakciou, ale ukážkou spolupráce samosprávy s dobrovoľníkmi a súkromným sektorom na rozvoji cestovného ruchu pod Spišským hradom. Vláčik Hanička je symbolom ich spoločného úsilia zvyšovať atraktivitu regiónu. Dopravu na tejto trati zrušili po 118 rokoch v roku 2012. Hanička jazdí štyrikrát za deň v sobotu a nedeľu, od júna do augusta. Jednosmerné cestovné stanovili na symbolické jedno euro. V minulom roku previezli 3000 cestujúcich.

 

Od roku 2014 môžu získať výrobky z Gemer-Malohontu regionálne značenie. Cieľom označovania miestnych produktov je odlíšiť, zviditeľniť a podporiť miestnych výrobcov, ktorí sa okrem svojej produkcie podieľajú aj na tvorbe pracovných príležitostí, na budovaní dobrého mena regiónu a na zachovávaní jeho tradícií, hodnôt a jedinečností. Príkladom na inšpiráciu je aj obec Štiavnické Bane, ktorá uskutočnila projekt Rekonštrukcia Bašty a zriadenie expozície Maximiliána Hella za vyše 338-tisíc eur. Zachránila tak chátrajúci objekt poslednej okrúhlej protitureckej bašty v obci, ktorý je jej historickou dominantou. Táto vzácna pamiatka bola roky v dezolátnom technickom stave. Projekt priniesol dôležitý impulz pre cestovný ruch.

 

Využívanie overených riešení minimalizuje pre iné mestá a obce riziká vyplývajúce z nesprávne nastavených pilotných projektov. Každý príklad dobrej praxe posúdi hodnotiaca komisia, v ktorej pôsobia starostovia a primátori s minimálne osemročnými skúsenosťami. Ku každému z príkladov je spracovaný manuál s názvom Kroky k úspechu, ktorý je na webovej stránke ZMOS-u. Príklady dobrej praxe sú súčasťou národného projektu ZMOS-u s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore EÚ.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Mimoto
Obrázok používateľa Hriva
Obrázok používateľa Martin Sepelak
Obrázok používateľa Peter Prengel
Obrázok používateľa Karol Kletečka
Obrázok používateľa Martin17
Obrázok používateľa Alexandra17
Obrázok používateľa lukas mendel