Pri Zlatých Moravciach našli kostry z 11. storočia

Stredoveké pohrebisko z 11. storočia našli archeológovia pri záchrannom výskume pred výstavbou rýchlostnej cesty R1 v Čiernych Kľačanoch pri Zlatých Moravciach. V súčasnosti už odkrývajú druhú desiatku hrobov, celkovo by ich tu podľa predpokladov mohlo byť okolo stovky. „Je to radové pohrebisko pospolitého ľudu, pochovaní sú tu muži, ženy aj deti,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. V hroboch boli súčasti odevu, železný nožík, keramika, bronzové prstienky, náušnice, záušnice, sklenené a kostené koráliky. Našli sa aj mince z čias uhorských kráľov Šalamúna a Ondreja I., teda z druhej polovice 11. storočia.

Hroby sú veľmi plytké a časť z nich bola zrejme porušená orbou. „V 10. a 11. storočí sa pochovávalo tak, že hlava smerovala na západ. Do úst vkladali mŕtvym mince na prevoz na druhý svet,“ hovorí archeologička Barbara Zajacová. Jedna z nájdených kostier má výrazne zhrubnutú holennú kosť, čo je pravdepodobne dôsledok viacnásobnej zlomeniny. Dotyčný musel výrazne krívať. Zdravotný stav a dĺžku života vtedajšieho obyvateľstva bližšie určí antropologická analýza. Podľa Ruttkaya si veľa ľudí myslí, že naši predkovia boli výrazne nižší, nie je to však pravda.

Hroby sa nachádzajú v trase budúcej rýchlostnej komunikácie R1. „Archeologický ústav má po dlhom čase možnosť začať výskum na trase diaľnice v predstihu,“ podčiarkol Ruttkay. Výskum sa robí v Čiernych Kľačanoch, Veľkých Vozokanoch a v Tesárskych Mlyňanoch. Podarilo sa už nájsť sídliská z doby kamennej, bronzovej, keltské objekty, včasnostredovekú osadu aj sídlisko z doby veľkomoravskej. V súvislosti s výstavbou R1 by ešte archeológovia chceli preskúmať lokality pri Beladiciach a pri Nitre.

SITA / WEBNOVINY

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pri výstavbe R1 našli archeológovia 300 hrobov

Vyše 300 hrobov dávnych obyvateľov okolia Nitry už našli archeológovia pri výskumoch súvisiacich s výstavbou rýchlostnej cesty R1 v úseku Nitra – Tekovské Nemce. Najväčšie je v Čiernych Kľačanoch a pochádza z 11. storočia. Z rovnakého obdobia pochádzajú aj hroby v Tesárskych Mlyňanoch, kde je okrem toho aj pohrebisko z doby sťahovania národov. Menšie pohrebisko najnovšie archeológovia objavili v Selenci. Okrem toho nachádzajú po celom úseku budúcej cesty roztrúsené hroby z rôznych dôb.

Archeológovia našli nádobku na šminky z doby rímskej

Kapsulu na šminky našli archeológovia na germánskom sídlisku z doby rímskej v Beladiciach pri Nitre. Nádobky sa nosili zavesené na retiazke na krku. Ženy ich mali aj niekoľko, každú na iný druh šminiek. Kapsule archeológovia v minulosti považovali za prívesky, v ktorých sa nosili napríklad relikvie svätých. Maďarskí vedci však analýzou prišli na to, že ich obsah ženy používali na svoje skrášľovanie. „Presne sa dali doložiť rôzne farby a vône. Týchto kapsúl nie je v Európe veľa a už sa tešíme na chemický rozbor,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.