Prezident vrátil novelu týkajúcu sa reštaurovania

Obrázok k článku

Prezident SR Andrej Kiska parlamentu vrátil novelu zákona o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov. Ako sa uvádza na internetovej stránke prezidenta, právna norma okrem toho rozširuje okruh osôb, ktoré môžu reštaurovať výtvarné diela alebo národné kultúrne pamiatky, aj o zamestnancov Pamiatkového úradu. "Vytvára tak situáciu, že Pamiatkový úrad nebude pri reštaurovaní len rozhodovať, ale aj sám seba kontrolovať. Prezident preto navrhuje vypustiť zo schváleného zákona možnosť vykonávania reštaurovania národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov Pamiatkovým úradom," píše sa na stránke prezidenta.

Podľa Kisku tiež zo zákona vyplýva, že nároky na zamestnancov Pamiatkového úradu, ktorí by mali reštaurovať pamiatky, by boli nižšie ako nároky na členov Komory reštaurátorov. „Táto skutočnosť spôsobuje nerovnaké podmienky v oblasti kvalifikačných predpokladov pre vykonávanie reštaurovania,“ argumentuje prezident v zdôvodnení vrátenia zákona.

 

Novela rieši snahy o návrat nelegálne vyvezených diel kultúrnej hodnoty. Nová smernica má zabezpečiť navrátenie všetkých kultúrnych predmetov na územie štátu, z ktorého boli nezákonne vyvezené, či už sú súčasťou verejných alebo iných zbierok. Podmienkou má byť, že tieto kultúrne predmety by boli označené ako národné kultúrne dedičstvo. Novela však upravovala aj zákony o Komore reštaurátorov a o výkone reštaurátorskej činnosti jej členov, o ochrane pamiatkového fondu či o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. Konkrétne sa navrhovalo rozšíriť okruh osôb oprávnených reštaurovať národné kultúrne pamiatky a zbierkové predmety, zmeny sa týkali aj určenia osôb, ktoré by mohli reštaurovať národné kultúrne pamiatky a zbierkové predmety a novela upravovala aj kvalifikačné predpoklady pre výkon reštaurátorských prác.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa harp
Offline

K teme:

 

Prezident vrátil Národnej rade novelu týkajúcu sa reštaurovania
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska dňa 3. 12. 2015 podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátil Národnej rade Slovenskej republiky zákon z 11. 11. 2015, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 416/2002 Z. z. o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Navrhol poslancom parlamentu, aby pri opätovnom prerokovaní schválili zákon so zmenami.

 

Právna norma rozširuje okruh osôb, ktoré môžu reštaurovať výtvarné diela alebo národné kultúrne pamiatky, aj o zamestnancov Pamiatkového úradu. Vytvára tak situáciu, že Pamiatkový úrad nebude pri reštaurovaní len rozhodovať, ale aj sám seba kontrolovať. Prezident preto navrhuje vypustiť zo schváleného zákona možnosť vykonávania reštaurovania národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov Pamiatkovým úradom.

Podľa Andreja Kisku tiež zo zákona vyplýva, že nároky na zamestnancov Pamiatkového úradu, ktorí by mali reštaurovať pamiatky, by boli nižšie ako nároky na členov Komory reštaurátorov. „Táto skutočnosť spôsobuje nerovnaké podmienky v oblasti kvalifikačných predpokladov pre vykonávanie reštaurovania,“ argumentuje prezident v zdôvodnení vrátenia zákona.

Obrázok používateľa harp
Offline

Kto cital navrh zakona vie ze sa nejednalo iba o Pamiatkovy urad, ale aj o vysoke skoly, galerie, muzea a archivy.

 

https://www.prezident.sk/article/prezident-vratil-narodnej-rade-novelu-t...

http://www.obnova.sk/clanok/ochrana-architektonickeho-dedicstva-v-legisl...

http://www.obnova.sk/diskusia/studium-skoly-fakulty-restaurovanie-umenie

Celý text vrátenia zákona

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.