Prehliadka priblíži zaujímavé miesta parku pri kaštieli v Dolnej Krupej, ktorý je spájaný s Beethovenom

Obrázok k článku od zora.

Komentovaná prehliadka historického parku kaštieľa v Dolnej Krupej s názvom Posledné dotyky leta priblíži  dnes, v piatok 21. septembra, o 17:00 jeho najzaujímavejšie miesta, ale aj hudobnú tradíciu a život majiteľov kaštieľa, šľachtických rodov Brunsvikovcov a Chotekovcov. Podujatie je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Informovala o ňom Zuzana Vášáryová zo Slovenského národného múzea.

 

Kaštieľ v Dolnej Krupej patrí Slovenskému národnému múzeu – Hudobnému múzeu. Už viac ako dvesto rokov je spájaný s menom hudobného génia Ludwiga van Beethovena, ktorý údajne v rokoch 1800 – 1806 Brunsvikovcov v kaštieli v Dolnej Krupej viackrát navštívil. Legenda hovorí, že práve tu má pôvod aj slávna Sonáta mesačného svitu a nemenej známy ,,List nesmrteľnej milenke“. Žiadny dokument, ktorý by hodnoverne potvrdzoval pôsobenie Beethovena v Dolnej Krupej, však zatiaľ nie je známy.

 

Pre návštevníkov piatkovej prehliadky bude pripravené aj hudobné vystúpenie gitarového dua Ľubomír Konečný - Vladimír Machala. V prípade dobrého počasia sa môžu tešiť aj na ochutnávku medoviny z produkcie miestnej firmy.

 

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa konajú v Európe od 1. do 30. septembra, ich cieľom je prehĺbiť záujem občanov o kultúrne dedičstvo Slovenska. Do tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa zapája približne 50 krajín Európy.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.