Požiar na hrade Krásna Hôrka

Požiar - Hrad Krásna Hôrka, zdroj: net

(10. marec 2012, 14:19) Horí hrad Krásna Hôrka. Informáciu pre agentúru SITA potvrdil dôstojník operačného strediska hasičov Integrovaného záchranného systému Jozef Hudák. „Podľa našich informácií už horí nielen časť strechy, ale celý hrad,“ povedal Hudák a doložil, že zatiaľ nemajú podrobnejšie informácie o situácii, či o tom, žeby bol niekto zranený. Doložil, že na pomoc hasičom z Rožňavy a Dobšinej vyslali dve vozidlá s osádkami z Moldavy nad Bodvou a jedno z hasičskej stanice v Šaci.

Video: 
See video

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Hrad Krásna Hôrka horí, na pomoc povolali aj armádu!

Šokujúci požiar hradu Krásna Hôrka: Plamene zachvátili celú budovu!

Hrad Krásna Hôrka je v plameňoch (video)

 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

bez komentara... :(

zdroj foto - net

Požiar na hrade Krásna Hôrka Požiar na hrade Krásna Hôrka Požiar na hrade Krásna Hôrka Požiar na hrade Krásna Hôrka Požiar na hrade Krásna Hôrka Požiar na hrade Krásna Hôrka  Požiar na hrade Krásna Hôrka Požiar na hrade Krásna Hôrka
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

10.03.2012, 15:51

Na Krásnej Hôrke zhorela strecha, požiar nie je pod kontrolou
Na pomoc hasičom pri likvidácii požiaru Krásnej hôrky príde aj vojenský vrtuľník s bambi vakom aký sa používa na hasenie lesných požiarov.

ROŽŇAVA 10. marca (SITA) – Na hrade Krásna Hôrka už zhorela celá strecha, ide o obrovský požiar. Pre agentúru SITA to potvrdil dôstojník operačného strediska Zoltán Árvay. Dodal, že horiace strešné trámy sa prepadli do interiéru. Hasiči zatiaľ nedostali požiar pod kontrolu. Na mieste zasahuje jedenásť cisterien z Rožňavy, Dobšinej, Košíc a Popradu, ale aj dobrovoľní hasiči zo Štítnika. Ako uviedol Árvay, na ceste už je aj vrtuľník s bambi vakom, aký sa používa na hasenie lesných požiarov.

Podľa informácie hasičov sa vnútri hradu nenachádzajú nijakí návštevníci. Árvai uviedol, že sa hasičom podarilo evakuovať expozíciu zbrojnice. Podľa hasičov pravdepodobnou príčinou vzniku požiaru bolo vypaľovanie trávy, z ktorej preskočila iskra na strechu hradu, ktorá bola celá z dreveného šindľa.

Ako uvádza internetová stránka Slovenského národného múzea, gotický palác na hrade Krásna Hôrka zrekonštruovali len nedávno. Po osemmesačnej renovácii ho otvorili koncom apríla 2011. Rekonštrukcia výrazne zmenila tvár jednej z najstarších častí hradu. Nová masívna drevená podlaha z červeného smreka po dlhých rokoch opätovne umožnila všetkým návštevníkom vychutnať si výhľad z okien gotického paláca. Historické priestory skrášlilo i nové kované zábradlie s dubovou rúčkou a opravené točité schodisko. Výraznou zmenou bol nový systém na mieru zhotovených expozičných vitrín. Počas rekonštrukcie zatemnili prízemnú časť paláca pre vytvorenie ponurej atmosféry.

Krásna Hôrka je zachovalý hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Vlastnili ho tri významné rody: Mariássyovci, Bebekovci a Andrássyovci. Patril k najkrajším hradom na Slovensku. Špecializovaná stála hradná expozícia prezentuje fortifikačné staviteľstvo od 13. do 18. storočia, základné informácie o hrade a jeho majiteľoch. Expozícia je rozmiestnená v troch častiach hradu. Okrem zbierky historických cenných zbraní tu bola aj expozícia pôvodného zariadenia zo 17. storočia a vzácna zbierka historického nábytku a obrazov, ako aj hudobný salón so vzácnou zbierkou hudobných nástrojov.

Obrázok používateľa jozo
Offline

Niečo vo mne zomrelo ...  Katastrófa akú sme tu pol storočia nemali ... 

Obrázok používateľa Jusuf
Offline

Je to strašné, jak píšeš, katastrofa... -(

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

10.03.2012, 20:00

Na Krásnej Hôrke horeli všetky strechy a gotický palác
Podľa starostu obce, ktorý bol na obhliadke hradu zničeného požiarom, ostatné pamiatky sú síce zadymené, ale oheň ich podľa jeho vyjadrenia nepoškodil.

 

ROŽŇAVA/KOŠICE 10. marca (SITA) – Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia dnes popoludní ľahla popolom. Požiar vypukol okolo trištvrte na jednu a napriek enormnej snahe sa hasičom strechy pokryté dreveným šindľom nepodarilo zachrániť. Zhoreli všetky strechy, vrátane interiéru horného gotického hradu. Ostatné vnútorné časti hradného areálu sú zadymené a nie je ešte možné určiť definitívny rozsah škôd. Okolie hradu zabezpečuje polícia, v hrade by sa údajne mohli nachádzať výbušné látky.

Požiar je lokalizovaný, no je tam ešte veľa roboty. Hasiči tam budú zrejme až do rána,“ povedal dôstojník operačného strediska rožňavských hasičov Stanislav Peti. Dodal, že múdrejší budú po desiatej hodine večer. Hovorca Ministerstva obrany SR Ivan Rudolf informoval, že v Krásnej Hôrke bude cez noc pomáhať 20 vojakov z Rožňavy. Príslušníkov útvaru Radiačnej, chemickej a biologickej ochrany si na miesto nešťastia vyžiadal zriadený krízový štáb. Vojaci z pohotovostného oddielu budú počas celej noci až do ôsmej hodiny rána asistovať polícii pri zabezpečovaní objektu zhoreniska. „Všetci velitelia dostali rozkaz, aby boli maximálne nápomocní pri zvládnutí situácie,“ konštatovala premiérka Iveta Radičová, ktorá je zároveň poverená riadením ministerstva obrany.

Na hrad prišiel minister vnútra Daniel Lipšic a prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR a vybral sa sem aj minister kultúry Daniel Krajcer. „Je to strašná, neskutočná tragédia. Práve som sa vrátil z obhliadky hradu spolu s ministrami Lipšicom a Krajcerom. Zhoreli všetky strechy a interiér gotického paláca. Našťastie ostatné pamiatky sú len zadymené, ale sa zachovali a neboli poškodené ohňom,“ povedal starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo. Dodal, že minister kultúry ubezpečil, že hrad bol poistený a strechu po tom, čo vysťahujú kultúrne pamiatky, budú rekonštruovať. V obci je vyhlásený mimoriadny stav, ktorý umožňuje prijať potrebné opatrenia.

V nedeľu ráno bude opäť zasadať krízový štáb a rezort obrany predpokladá, že opäť požiada o poskytnutie ďalších vojakov. Večer potom nastúpi do služby Raketometný oddiel z Rožňavy, ktorý vystrieda profesionálov z RCHBO útvaru. Vojaci majú poľnú výstroj a prilby v prípade narušenia statiky múrov vyhoreného hradu. Armáda zasahovala aj pri hasení požiaru v priebehu dňa. Na mieste bola cisterna na vodu a z Prešova do menej ako hodiny od prvej výzvy Hasičského a záchranného zboru priletel vojenský vrtuľník Mi-17, ktorý bol k dispozícii. V pohotovosti bol aj druhý vojenský stroj.

Obrázok používateľa harp
Offline

Videa z poziaru.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

na rychlej obhliadke hradu po poziari sa okrem spominanych panov "ministrov" (dnes boli parlamentne volby, aby sme nezabudli) a gen. riaditela sekcie kulturneho dedicstva MK SR zucasnila aj pani Eva Lazarova, riaditelka SNM v Betliari... z jej ust som sa dozvedela, ze zbierky su zachranene cca na 85%...  zachraneny je dolny, stredny hrad, Rakociho palac, Frantiskino muzeum... na poziar doplatil goticky palac, ktory vyhorel viacmenej cely... cest jeho pamiatke... Zrekonštruované priestory Gotického paláca

o asanacii zbierkoveho fondu, resp. viac o ponuknutej spolupraci muzei v spravach na JOJ-ke... prva - najaktualnejsia tema dna...

 

 

Obrázok používateľa vevericus
Offline

strasne, ale najviac sa bojim zajtrajsich fotiek z interieru hradu :(

Obrázok používateľa harp
Offline

Voda s dechtom urcite premocila vsetky podlazia.

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Hrad Krásna Hôrka

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.