Poľské korunovačné klenoty začínajú púť na hrad Ľubovňa

Obrázok k článku

Z krakovského zámku Wawel dnes začínajú svoju púť vzácne poľské korunovačné klenoty, ktoré vystavia na hrade v Starej Ľubovni. Ide o rekonštrukciu významnej udalosti v dejinách hradu pri príležitosti 360. výročia prevozu poľských korunovačných klenotov z poľského kráľovského zámku. Tomuto výročiu budú venované aj Hradné slávnosti, ktoré sa na hrade Ľubovňa uskutočnia od 24. do 26. júla. O udalosti informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

 

Poľské korunovačné klenoty boli na hrade Ľubovňa ukryté v rokoch 1655 až 1661, keď sa poľské kráľovstvo zmietalo vo vojne so Švédskom. „Toto obdobie je v poľských dejinách známe ako Potopa. Švédske nepriateľské vojská vyhrávali jednu bitku za druhou, až sa dostali k mestu Krakov. Na zámku Wawel v Krakove boli v pokladnici uložené poľské korunovačné klenoty spolu s ďalšími časťami kráľovského pokladu a dôležitými dokumentmi. Kvôli blížiacim sa nepriateľom bolo nutné premiestniť korunovačné klenoty, kráľovský poklad a dokumenty do bezpečia,“ opísal udalosť Mikulík. Prevoz korunovačných klenotov a kráľovského pokladu podľa jeho slov zabezpečil spišský starosta a poľský korunný hajtman Juraj Sebastián Lubomirski. „Poklad bol prevezený na hrad Ľubovňa, ktorý ho bezpečne ukryl na ďalších šesť rokov do roku 1661, potom boli klenoty vrátené späť do Poľska,“ dodal Mikulík.

 

Rekonštrukcia historickej udalosti pod názvom Cesta kráľovských insígnií z Krakova na hrad Ľubovňa 1655 – 2015 sa bude týkať aj viacerých poľských miest. Klenoty bude počas putovania sprevádzať poľská husárska jazda, presne ako to bolo v roku 1655. „Cestou navštívia zámok v Nowom Wiśniczi, mesto Krynicu – Zdrój až dorazia na hrad Ľubovňa. V programe budú účinkovať husárski jazdci z pluku Podolski Regiment Odprzodowy a Sokoliari sv. Bavona zo Štiavnických baní,“ uviedol Mikulík. Ľubovnianske múzeum pripravilo podujatie v spolupráci s viacerými organizáciami, ako sú Slovenský inštitút vo Varšave, kráľovský zámok Wawel, zámok vo Wiśniczi a miestne múzeum, mesto Krynica – Zdrój, pluk Podolski Regiment Odprzodowy a Sokoliari sv. Bavona zo Štiavnických Baní.

 

Hrad Ľubovňa pozýva všetkých na stretnutie s históriou a poľskými korunovačnými klenotmi. Návštevníci si ich budú môcť obzrieť práve počas spomínaných Hradných slávností. Okrem sokoliarov počas nich vystúpi aj šermiarska skupina Páni Spiša a zaznejú tóny historickej hudby. V piatok 24. júla je pre návštevníkov pripravená aj nočná prehliadka hradu. Prvý vstup je o 20:00 a potom každých 15 minút až do 21:00, vrátane.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.