Podtatranské múzeum sa modernizuje

Obrázok k článku od zora.

Podtatranské múzeum v Poprade (1876), ktoré patrí k najstarším múzeám na Slovensku, pokračuje v modernizácii priestorov po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorou prešlo v posledných dvoch rokoch. Momentálne finišujú s prácami na novej expozícii Poprad a okolie v zrkadle vekov, v ktorej nebudú chýbať virtuálne a interaktívne prvky. Projekt bol v rámci Fondu na podporu umenia podporený sumou 20-tisíc eur.

 

Výstupom projektu budú interaktívne prvky v novej expozícii múzea, ktoré budú prezentované prostredníctvom technických zariadení - tabletov, dotykových LCD obrazoviek a tiež televíznej obrazovky. Ako uviedol pre agentúru SITA Marek Ružinský z Podtatranského múzea v Poprade, v časti expozície Praveký človek pod Tatrami bude vytvorený digitálny 3D model originálu výliatku mozgovne neandertálskeho človeka z Popradu – Gánoviec, s ktorým budú môcť pracovať návštevníci prostredníctvom animácie. Súčasťou bude aj multimediálna videoprezentácia - antropologický vývoj človeka.

 

V časti expozície Zrod mesta zas bude prezentovaný južný portál z kostola sv. Egídia z Popradu formou rozšírenej reality. „Múzeum disponuje originálnymi fragmentmi tohto portálu, takouto formou bude prezentovaný v celku, vo svojej reálnej podobe,“ vysvetľuje Ružinský. Časť expozície Vo víre udalostí bude drevená, vrstevnicová mapa Vysokých Tatier a podtatranskej oblasti (Posewitzova vrstevnicová mapa) spracovaná do podoby, ktorá bude slúžiť na interaktívnu získavanie informácií. Na základe „načítania“ mapy – 3D modelu, bude možné pomocou tabletov prostredníctvom rozšírenej reality získať informácie o podtatranských mestečkách, osadách, tatranských plesách a štítoch, významných lokalitách a pamiatkach v spádovej oblasti.

 

Expozícia bude rovnako doplnená o prezentáciu digitalizovaných zbierkových predmetov, ktoré múzeum získalo prostredníctvom digitalizácie zbierkových predmetov v rámci projektu Najvýznamnejšie historické a umelecké pamiatky v zbierkach PSK. Podtatranské múzeum v súčasnosti spravuje viac ako 52-tisíc kusov predmetov kultúrnej hodnoty z odborov paleontológia, mineralógia, botanika, zoológia, archeológia, história, numizmatika, dejiny umenia, etnológia a knižná kultúra.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Zuzana 148
Obrázok používateľa Matej Berky
Obrázok používateľa Palinko3006
Obrázok používateľa Dena
Obrázok používateľa Martina Kvorkova
Obrázok používateľa bielkarobo
Obrázok používateľa Robert Bielka
Obrázok používateľa Nika2809