Podtatranské múzeum otvorilo dnes letnú čitáreň

Gerard Dou (1613-75), Old woman reading, 1640 Amsterdam, Rijksmuseum

Podtatranské múzeum v Poprade dnes otvára pre širokú verejnosť letnú čitáreň, ktorá bude otvorená každú stredu od 15:00 do 19:00. Letnú čitáreň otvára múzeum už po tretíkrát. O pokračovaní v tomto projekte rozhodli podľa riaditeľky múzea Magdalény Bekessovej hlavne návštevníci, ktorí si túto ponuku múzea obľúbili. Záujemcovia si budú môcť v Letnej čitárni posedieť v pokojnom prostredí átria Podtatranského múzea a zalistovať nielen v regionálnej tlači, ale aj v odborných publikáciách z oblasti múzejníctva, archeológie, ochrany pamiatok či histórie.

Spolu s projektom Letnej čitárne Podtatranské múzeum pripravuje aj počas tohto leta ďalšiu sériu prednášok, ktoré dopĺňajú projekt Letnej čitárne. Prvá prednáška na tému Kultové objekty z bronzovej doby v lokalitách Gánovce - Hrádok a Spišský Štvrtok – Barimberg sa uskutoční na budúci týždeň v stredu 11. júla. Začiatok prednášok bude vždy o 20:00, keďže väčšina prednášok je spojená aj s premietaním, na čo je potrebné, aby sa vonku už zotmelo. V dvojtýždňových intervaloch budú nasledovať prednášky na témy Ptolemaios I. Sotér I. - zakladateľ helenistického Egypta, Ľudové liečiteľstvo: Biela mágia na Hornom Spiši - minulosť a súčasnosť a prednáška 21. december 2012 - koniec sveta podľa mayského kalendára z pohľadu astronómie.

Prednášky sa uskutočnia v átriu Podtatranského múzea v Poprade. V prípade nepriaznivého počasia budú v prednáškovej miestnosti múzea. Vzhľadom na chladnejšie večery pod Tatrami odporúča riaditeľka múzea návštevníkom priniesť si so sebou na prednášky aj teplejšie oblečenie.

 

 Obrázok k článku

Ilustračná fotografia.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa harp
Offline

V Podtatranskom múzeu sa bude hovoriť o kultových objektoch

 

Podtatranské múzeum v Poprade pripravilo na stredu prvú zo série prednášok, ktoré sú doplnením a spestrením Letnej čitárne múzea. Prvú prednášku Kultové objekty z bronzovej doby v lokalitách Gánovce - Hrádok a Spišský Štvrtok – Barimberg si pripravil archeológ Podtatranského múzea Matúš Hudák. Počas archeologických výskumov v lokalitách Gánovce – Hrádok a Spišský Štvrtok – Barimberg sa v minulosti našli kultové objekty, ktoré slúžili ako praveké obetiská. V Gánovciach to bola studňa, v ktorej sa okrem ľudských kostí našli rôzne nálezy. K najvýznamnejším patrí rukoväť železného kosáka, ktorý je doteraz najstarším železným predmetom v strednej Európe. V Spišskom Štvrtku našli archeológovia pri výskume opevneného sídliska objekt s ľudskými kostrami. Objekt slúžil na kultové praktiky s ľudskými obeťami. Cieľom prednášky je priblížiť kultové objekty s nájdenými nálezmi, informovala riaditeľka Podtatranského múzea v Poprade Magdaléna Bekessová. Prednáška spojená s obrazovou prezentáciou a následnou diskusiou sa začne v stredu o 20:00 v átriu múzea.
Prednášky na vybrané témy, ktoré sa budú konať každé dva týždne v júli a auguste, predstavujú istú „nadstavbu“ letnej čitárne. Čitáreň bude otvorená v mesiacoch júl a august každú stredu od 15:00 do 19:00. Návštevníci majú možnosť posedieť si v príjemnom prostredí pod holým nebom, kde majú k dispozícii množstvo publikácií z fondu muzeálnej knižnice. Ponuka čitárne zahŕňa najnovšie čísla regionálnych periodík, publikácie z edičnej činnosti múzea ako aj najnovšie prírastky do fondu knižnice múzea. Pre návštevníkov majú pracovníci múzea pripravený zoznam literatúry, z ktorého si môžu vybrať. V prípade konkrétnych požiadaviek a pri dodržaní pravidiel ochrany fondu môžu návštevníci študovať aj literatúru mimo ponuky. V prípade nepriaznivého počasia sa čitáreň presťahuje do študovne muzeálnej knižnice. Aj v prípade pekného počasia odporúčajú pracovníci múzea návštevníkom priniesť si teplejšie oblečenie, keďže v Poprade býva už podvečer chladnejšie.

Obrázok používateľa harp
Offline

V Podtatranskom múzeu sa bude hovoriť o bielej mágii
Letná čitáreň Podtatranského múzea pokračuje aj v auguste každú stredu od 15:00 do 19:00
POPRAD 6. augusta (SITA) – Ľudové liečiteľstvo: Biela mágia na strednom Spiši - minulosť a súčasnosť je názov ďalšej zo série prednášok, ktoré pripravilo Podtatranské múzeum v Poprade na stredu večer. „Ľudové liečiteľstvo bolo v minulosti neoddeliteľnou súčasťou duchovnej kultúry na Spiši. Viera v liečivú moc bylín a magických úkonov bola bežnou súčasťou každodenného života našich predkov,“ povedala o pripravovanej prednáške Dana Benková z Podtatranského múzea. Počas prednášky bude autorka Michaela Kočišová prezentovať výsledky výskumu, ktorý bol zameraný na povery v minulosti a ich odraz v súčasnom živote. Prednáška sa začne o 20:00.
Prednáška je súčasťou projektu Letnej čitárne, ktorá je záujemcom k dispozícii v júli a auguste každú stredu od 15:00 do 19:00 v átriu Podtatranského múzea. Návštevníci tu majú možnosť posedieť si v príjemnom prostredí pod holým nebom. V čitárni majú k dispozícii publikácie z fondu muzeálnej knižnice. Ponuka zahŕňa najnovšie čísla regionálnych periodík, publikácie z edičnej činnosti múzea, ako aj najnovšie prírastky do fondu knižnice. Pre návštevníkov je pripravený zoznam literatúry, z ktorého si môžu vybrať, ale v prípade konkrétnych požiadaviek a pri dodržaní pravidiel ochrany fondu môžu študovať aj literatúru mimo ponuky.
Posledná prednáška v Letnej čitárni Podtatranského múzea v Poprade sa uskutoční v stredu 22. augusta. Témou prednášky bude „21. 12. 2012 - koniec sveta podľa Mayského kalendára z pohľadu astronómie“. Prednášajúcim bude Igor Kudzej z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom – Kolonici.

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Poprad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.