Podpora tradičnej kultúre ide z viacerých zdrojov

Obrázok k článku

Rozvoj tradičnej ľudovej kultúry podporuje Ministerstvo kultúry (MK) SR priamo, ale aj v rámci organizácií, ktoré sú v jeho pôsobnosti. Ako ďalej v reakcii na dnešnú kritiku poslanca Národnej rady SR z klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igora Hraška konštatoval pre agentúru SITA hovorca MK SR Jozef Bednár, "je pravdou, že do roku 2006 sa MK SR podpore a rozvoju tradičnej ľudovej kultúry systematicky nevenovalo. Až minister kultúry Marek Maďarič prišiel počas svojho prvého pôsobenia vo funkcii s návrhom Koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru, ktorá bola v roku 2007 schválená vo Vláde SR". Na základe tejto koncepcie vzniklo pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK) Koordinačné centrum tradičnej ľudovej kultúry financované MK SR.

 

Centrum doteraz podľa Bednára vypracovalo a sprístupnilo unikátnu elektronickú encyklopédiu "Tradičná ľudová kultúra Slovenska slovom a obrazom", ktorá je podľa vyjadrení etnológov jedinou takto tematicky zameranou elektronickou encyklopédiou v Európe. Taktiež vypracovalo metodiku "Inventarizácia tradičnej ľudovej kultúry" na zbieranie, uchovávanie a zverejňovanie informácií o tradičnej ľudovej kultúre pre obce a súkromné archívy. Koordinačné centrum tradičnej ľudovej kultúry zaviedlo napríklad aj systém tvorby "Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska" vrátane jeho priebežného dopĺňania a pracuje na ďalších projektoch. Zriaďovateľom SĽUK-u je MK SR. Viac o činnosti centra možno nájsť na jeho webstránke - http://www.ludovakultura.sk/.

 

"Ministerstvo kultúry tradičnú ľudovú kultúru podporuje už roky aj priamo, prostredníctvom špeciálneho dotačného programu Nehmotné kultúrne dedičstvo a kultúrno-osvetová činnosť," zdôraznil hovorca MK SR. Dodal, že tento rok je na projekty vyčlenených 1,7 milióna eur, čo je oproti roku 2012 navýšenie o viac ako 10 percent.

 

 

Tradičnú ľudovú kultúru podporuje aj Národné osvetové centrum (NOC), ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR. "NOC v rámci záujmovej umeleckej činnosti podporuje scénický folklorizmus, okrem iného najstarší slovenský folklórny festival Východná, Dni tradičnej kultúry - medzinárodný projekt vzdelávacích aktivít - tvorivých dielní, súťaží a seminárov pre deti a mládež a ďalšie aktivity," dodal pre SITA Jozef Bednár.

Poslanec OĽaNO a folklorista Igor Hraško tvrdí, že chýba priama podpora tradičnej ľudovej kultúry. V súvislosti s predkladanou novelou zákona o umeleckých fondoch v parlamente upozornil, že podpora tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku zo strany štátu je prakticky nulová a tento stav pretrváva už 22 rokov. Myslí si, že to mohlo vyriešiť iné systémové financovanie umeleckých fondov. Hraško chce iniciovať vznik nového fondu na podporu tradičnej ľudovej kultúry.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.