Paláce Spišského hradu treba urgentne obnoviť

Obrázok k článku od zora.

Časť Spišského hradu by sa mala urýchlene obnoviť, inak jej hrozí deštrukcia. Ministerstvo kultúry však nemá v rozpočte potrebných 4 820 000 eur s DPH. Preto na rokovanie vlády pripravilo materiál s návrhom, aby na sanáciu objektov Spišského hradu, ktoré sú v kritickom stave, dal peniaze štát. Vyplýva to z návrhu na finančné zabezpečenie sanácie havarijného stavu Spišského hradu, konkrétne jeho románskeho paláca a západných palácov. Rozpadá sa tam totiž múr a ohrozuje okolie. V zlom stave sú aj klenby a dočasné zaisťovacie konštrukcie, ktoré sa už viackrát menili. Súčasný stav podľa ministerstva je taktiež hrozbou pre zástavbu v Spišskom Podhradí a neďalekú štátnu cestu.

 

„Unikátnosť Spišského hradu zaväzuje, aby táto významná kultúrna pamiatka bola adekvátne udržiavaná a zachovávaná v čo najlepšom stave. Nedostatočné finančné pokrytie priebežných a nevyhnutných opráv vyústili až do súčasného havarijného stavu viacerých objektov hradného komplexu,“ konštatuje Ministerstvo kultúry (MK) SR v návrhu. Upozorňuje, že odborný monitoring potvrdil potrebu urýchleného zásahu. Materiál už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaní a po jeho vyhodnotení by sa ním mal zaoberať kabinet. „Akútny stav si vyžaduje potrebu reálne začať so zabezpečovaním a rekonštrukciou palácov, pretože ich skutočná deštrukcia sa stáva takmer nezvratnou a iba urýchlene začatie sanačných prác môže zabrániť ich nenávratnému poškodeniu,“ odôvodňuje MK SR potrebných takmer päť miliónov eur s DPH na obnovu palácov pamiatky zapísanej v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Projekt rekonštrukcie Spišského hradu je rozdelený do niekoľkých častí a konkrétne sa týka románskeho paláca, západných palácov s kaplnkou, tiež kapitánskeho domu, sanácie hradného brala a úpravy nádvoria – jeho spevnených a zelených plôch a opevnenia. V zatiaľ vyčíslených nákladoch 4,82 milióna eur nie sú zahrnuté prostriedky na aktualizáciu projektovej dokumentácie a statiky a na projektovú dokumentáciu ďalších etáp obnovy Spišského hradu. Tá by mala okrem iného priniesť aj parkovisko a služby pre návštevníkov.

 

Románsky palác, obranná veža a ďalšie stavby sa nachádzajú na hornom hrade, najvyššej časti hradného vrchu Spišského hradu a sú z hradu najviac zachované. Spišský hrad je jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Od roku 1993 je súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako súčasť zápisu Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Slovenská republika má v tomto zozname zapísaných sedem lokalít, z nich päť kultúrnych a dve prírodné. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.

 

Ministerstvo kultúry aktuálne zabezpečuje viaceré veľké investičné akcie, napríklad komplexnú obnovu požiarom zničeného hradu Krásna Hôrka, rekonštrukciu a dostavbu sídla Slovenskej národnej galérie či rekonštrukciu Štátnej opery v Banskej Bystrici a „nedokáže zo svojej rozpočtovej kapitoly poskytnúť finančné prostriedky na okamžitú, nevyhnutnú a dostatočnú sanáciu objektov Spišského hradu v kritickom stave.“ Ak sa ministerstvu kultúry podarí získať od štátu prostriedky, posunie ich Slovenskému národnému múzeu (SNM). Spišský hrad má totiž v správe národné múzeu.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: SITA, Hrady a zámky, Pamiatky

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Matej Berky
Obrázok používateľa Palinko3006
Obrázok používateľa Dena
Obrázok používateľa Martina Kvorkova
Obrázok používateľa bielkarobo
Obrázok používateľa Robert Bielka
Obrázok používateľa Nika2809
Obrázok používateľa Jozef.Simak