Pablo Picasso - Maliar

Pablo Picasso bol jeden z najväčších a najvýraznejších maliarov. Narodil sa 25. októbra 1881 v Malage. Prvé roky života prežil v Barcelone, neskôr sa presťahoval do Paríža, kde namaľoval väčšinu svojich obrazov. Okrem maľovania obrazov sa venoval aj grafike, sochárstvu a keramike. Zomrel v r. 1973.
Kubizmus, postimpresionizmus a iné štýly. Výrazne sa prejavoval vo svojich farebných obdobiach (ružové a modré obdobie).


Obnova.sk Fotografia


Medzi jeho najznámejšie obrazy patria Guernica, Slečny z Avignonu, Harlekýnova rodina, Zátišie s gitarou, Tri ženy pri prameni, Dvaja bratia, Bozk, Bežiace ženy na pláži.


Obnova.sk Fotografia


Zaujímavosť: Picasso ako činorodý umelec má svoje obrazy v mnohých múzeách sveta i v mnohých súkromných zbierkach. V Paríži sa nachádza Picassove múzeum s nádhernou zbierkou, ktoré bolo otvorené v r. 1986. Krajina pôvodu: Španielsko


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Publicistika Štítky: Bratislava_3446, múzeum, SITA_1538

Obrázok používateľa maja
maja (bez overenia)


je tu toho velmi malo:-(((

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

Milá "maja", iste uznáš, že ak okrajovo sa v tomto špecifickom fóre Obnova ocitne aj zmienka o nejakej osobnosti z oblasti umenia (mohlo by ísť aj o vážnu hudbu, lebo napr. J.S. Bach má k historickej architektúre blízko), tak nie je namieste encyklopedické vykreslenie autora a jeho diela. Kde hľadať podrobnosti o P.Picassovi, to by snáď nemal byť problém. Nuž nezazlievaj nám, staromilom, že tu nemáme podrobnosti o modernom maliarstve. Dopicassa! :wink:

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Picassov elektrikár údajne vlastní 271 diel tohto umelca
Sedemdesiatjedenročný Pierre Le Guennec tvrdí, že diela s približnou hodnotou 60 miliónov eur mu daroval sám Picasso. Maliarov syn sa chce o ich vlastníctvo súdiť.

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Bývalý elektrikár Pierre Le Guennec, ktorý pracoval pre Pabla Picassa posledné tri roky pre jeho smrťou v roku 1973, tvrdí, že vlastní 271 diel tohto španielskeho umelca. Sú medzi nimi litografie, kubistické maľby, zápisníky a akvarel pochádzajúce z rokov 1900 až 1932, ktorých celkovú hodnotu odhadujú na približne 60 miliónov eur. Sedemdesiatjedenročný Le Guennec tvrdí, že diela od Picassa dostal ako dar. Picassov syn a správca jeho dedičstva Claude Picasso si však myslí, že jeho otec by nikdy nedaroval jednej osobe také veľké množstvo diel. Rozhodol sa preto podať žalobu za nezákonné ukrývanie kradnutých diel a to aj napriek faktu, že ho Le Guennec sám o týchto dielach informoval. Polícia následne uskutočnila prehliadku Le Guennecovho domu na Azúrovom pobreží, diela skonfiškovala a bývalého elektrikára vypočula. O určení právoplatného majiteľa diel preto bude musieť rozhodnúť súd.

Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Picassov elektrikár tvrdí, že má právo na ďalšie diela
Pierre Le Guennec a jeho manželka Daniele tvrdia, že sú jednými z dedičov Picassovho šoféra, ktorému maliar tiež venoval viacero prác.

BRATISLAVA 8. decembra (SITA/AFP) - Bývalý elektrikár Pabla Picassa, ktorému podľa jeho slov maliar venoval 271 svojich prác, tvrdí, že je spolu so svojou ženou dedičom ďalších malieb známeho umelca. Pierre Le Guennec a jeho manželka Daniele sú vzdialenými príbuznými Picassovho šoféra, ktorému maliar tiež venoval viacero prác. Maurice Bresnu zomrel v roku 1991 a maľby zdedila jeho žena, ktorá zomrela v roku 2009. Diela mali vo štvrtok vydražiť na aukcii v Paríži, v utorok však oznámili, že sa dražba odkladá.

Pre agentúru AFP sa Daniele Le Guennec vyjadrila, že so svojím manželom bola medzi šiestimi dedičmi kolekcie, o ktorej sa zmieňoval Bresnuov závet. "Nič sme o tom nevedeli, pretože sme s Bresnuovcami nemali žiadne kontakty, nevideli sme ich už dlhú dobu," povedala a priznala, že to vyšlo najavo v nanajvýš nevhodný čas. O prácach, ktoré majú vydražiť, nie sú známe bližšie informácie, najkrajším obrazom by však mal byť portrét nahej ženy z roku 1972, ktorého cena sa odhaduje na 60 až 80-tisíc eur.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.