Odhalili 4200 rokov starú hrobku s veľmi zachovanými farbami

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass vo štvrtok odhalil hrobku spred 4200 rokov s maľbami, ktorých farebná sýtosť je prekvapujúca. Objavili ju v archeologickom nálezisku Sakkára vzdialenom 25 kilometrov na juh od egyptského mesta Káhira. “Sú to najneuveriteľnejšie farby, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo v hrobke objaviť,” povedal Hawass.

Do hrobky sa dá dostať len cez niekoľko kilometrov dlhú púštnu cestu, na ktorej je možné vidieť známu Stupňovitú pyramídu. V nej sa nachádzali ostatky dvoch vysokopostavených úradníkov z piatej dynastie faraónov (2500-2350 p.n.l.): otca ležiaceho v hlavnej sále hrobky a jeho syna, ktorého pozostatky sa nachádzali v priľahlej sále. Na objave sú najpútavejšie žiarivé farby, ktorými sú pomaľované falošné dvere synovej hrobky. Egypťania sa domnievali, že cez ne musí prejsť duša zosnulého do ríše mŕtvych. Pod vchodom do druhého sveta sa nachádza malý obetný oltár.


“Hrobka syna je jedinečná a neuveriteľná,” vysvetlil odborník, ktorý dodal, že pri falošných dverách sa nachádza obetný oltár a úradníka je možné vidieť “v rozličných pozíciách, pri ktorých sa ukazuje krása” farieb. “Nádhera, ktorá sa pravdepodobne nikdy nenašla v inej hrobke,” uviedol Hawass. “Ako je možné, že tieto farby, ktoré sú podľa môjho názoru najneuveriteľnejšie, aké sa v hrobke podarilo nájsť, vydržali obdobie dlhé 4200 rokov?,” pýta sa Hawass. Výskumníci tiež našli veľké množstvo artefaktov a predmetov používaných pri smútočných obradoch v starovekom Egypte. Tieto pred vykrádačmi hrobov zrejme ochránila veľká hĺbka, v ktorej sa nachádzali.


Informáciu zverejnila webová stránka elmundo.es.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tajný tunel v hrobke Setiho I. kompletne vykopali

V Egypte kompletne vykopali nedokončený tunel v 3300 rokov starom hrobe faraóna. Informovala o tom Najvyššia rada pre pamiatky Egypta. Zhruba 174 metrov dlhý tunel sa tiahne od hrobky faraóna Setiho I. Ako uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass, nedokončený tunel mohol byť snahou faraóna postaviť tajnú hrobku v hrobke ešte predtým, než zomrel. Archeologický tím objavil figuríny, úlomky keramiky a písomné inštrukcie architekta stavbárom tunela. Tunel objavili síce už v roku 1960, no až teraz sa podarilo vykopať celú dĺžku.

Možno sa podarilo nájsť hrobku Kleopatry a Marca Antonia

V ruinách starovekého egyptského chrámu sa podarilo objaviť masívnu bezhlavú sochu gréckeho kráľa, ktorá podľa vedúcich vykopávok naznačuje, že môže ísť o miesto posledného odpočinku Marca Antonia a Kleopatry. Posledných päť rokov skúmali archeológovia okolie chrámu Taposiris Magna, asi 45 kilometrov západne od prístavného mesta Alexandria, v nádeji, že sa im podarí objaviť hroby spomínanej dvojice.

V Egypte objavili sarkofág s múmiou ženy

Egyptskí archeológovia objavili v oáze Baharíja nachádzajúcej sa približne 360 kilometrov juhozápadne od Káhiry sadrový sarkofág obsahujúci múmiu ženy alebo dievčaťa z obdobia pred približne 2300 rokmi. Informoval o tom generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass.