Odborníci z UK skúmajú 2 700 rokov starú mohylu v Írsku

Obrázok k článku, zdroj: net

Odborníci z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sa podieľajú na medzinárodnom výskume v archeologickej lokalite Newgrange v Írsku. Newgrange je mohyla z mladšej doby kamennej, ktorej vznik sa odhaduje na obdobie 2 700 rokov pred Kristom a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Vedci tu robia vysoko presné merania tiažového poľa Zeme, ktorými testujú metódu na možnú detekciu pohrebných komôr a chodieb vo vnútri neolitických mohýl.

„Tieto merania je možné uskutočniť vďaka špičkovej technológii merania zmien v zemskom tiažovom poli pomocou moderných prístrojov, na Slovensku existuje v súčasnosti skupina odborníkov z univerzitného, akademického ako aj súkromného sektora, ktorá sa venuje tomuto zameraniu na svetovej úrovni - pomocou mikrogravimetrických meraní sa napríklad u nás našlo už viacero stredovekých krýpt v interiéroch kostolov,“ uviedol člen tímu Roman Pašteka, vedúci Katedry aplikovanej a environmentálnej geofyziky Prírodovedeckej fakulty UK.

Súčasné merania na Newgrange robia odborníci z Univerzity Komenského v Bratislave s kolegami zo Slovenskej akadémie vied a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave ako aj s írskymi archeológmi a geofyzikmi. Merania sa robia vďaka finančnej a technickej podpore agentúry VEGA. „Ide o širokú spoluprácu medzi univerzitno-akademickým a súkromným sektorom na medzinárodnej úrovni,“ dodal Pašteka.

„Zapojenie našich odborníkov do medzinárodného výskumu je dôkazom významného vedeckého potenciálu, ktorým Univerzita Komenského disponuje. Teší ma, že aj týmto spôsobom sa Univerzita Komenského dostáva do povedomia nielen svetovej odbornej, ale i laickej verejnosti,“ zhodnotil rektor UK Karol Mičieta.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.