Obnovu Mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí ukončili

Obrázok k článku

Obnovu Mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí pred Kostolom jezuitov v Bratislave ukončili. Opravovať stĺp, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, začali v marci tohto roka. Celkový technický stav tohto umeleckého diela bol narušený aj mechanickými poškodeniami z minulosti. Agentúru SITA o tom informovala Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu s tým, že stĺp mal porušenú statiku, na povrchu bol porušený kameň a boli na ňom aj riasy a lišajníky.

 

Obnovu stĺpa zabezpečila mestská organizácia Generálny investor Bratislavy, ktorý je správca mestských kultúrno-historických pamiatok. „Predmetom obnovy bolo štvorstupňové kamenné schodisko, štvorhranný kamenný podstavec s nápismi a reliéfmi, valcový kamenný stĺp a takisto aj kamenná socha Panny Márie," uviedol riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák. „Pri obnove národnej kultúrnej pamiatky sme museli zohľadňovať aj odlišné postupy obnovy. A kým obnova schodiska mala umelecko-remeselný charakter, ostatné časti diela bolo treba reštaurovať, náklady sa vyšplhali do výšky 67 500 eur,“ doplnil.

 

Víťazný Mariánsky stĺp je darom cisára a kráľa Leopolda I. Panne Márii, čo prezrádza nápis na severnej strane podstavca. Prívlastok víťazný získal preto, že jedným z dôvodov jeho zriadenia bolo víťazstvo nad Turkami a druhým dôvodom bolo politické víťazstvo rekatolizačného tlaku nad protestantským hnutím.

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.