Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

V minulom roku začali reštaurátori aj s obnovou oltára v kostole sv. Antona pustovníka v Kláštore kartuziánov v Červenom Kláštore. Prvú časť práce reštaurátorov by mohli návštevníci kláštora obdivovať už počas tohtoročnej letnej sezóny. Celý oltár by mal byť zreštaurovaný do konca budúceho roku. Významnými reštaurátorskými akciami v minulom roku boli aj dokončenie obnovy južnej fasády historickej Radnice v Levoči a komplexná obnova dievčenského chóru z dreveného evanjelického artikulárneho kostola v Kežmarku. V minulom roku tiež pokračovali práce na obnove hlavného oltára z rímsko-katolíckeho kostola sv. Kríža v Kežmarku.


Rok 2010 bol pre reštaurátorov najúspešnejším v 27-ročnej histórii Oblastného reštaurátorského ateliéru. V minulom roku vykonali reštaurátori práce v hodnote viac ako 1,34 mil. eur.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.