Nitriansko prezentujú nové materiály ako kolísku kresťanstva

Foto: http://www.chatakysucan.wbl.sk

Nitra má nové propagačné materiály, ktoré prezentujú región ako kolísku kresťanstva v strednej Európe. Takéto materiály doteraz na trhu chýbali. Vydalo ich Regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ v rámci projektu s názvom Nitriansko – kolíska kresťanstva v strednej Európe. Teraz budú môcť návštevníci mesta nájsť v Nitrianskom informačnom systéme a v Diecéznom múzeu na Nitrianskom hrade dve nové brožúry - Nitra a Nitriansko – Stručný príbeh počiatkov kresťanstva v stredovýchodnej Európe a Mapu najstarších sakrálnych pamiatok regiónu Nitra.
Prvá brožúra obsahuje informácie o počiatkoch kresťanstva na našom území a prezentáciu vybraných najzaujímavejších kresťanských pamiatok. Doplnená je aj o zoznam svätcov spojených s Nitrianskom, prierez najdôležitejšími historickými udalosťami a zoznam najzaujímavejších listinných dokumentov, ktoré sa nachádzajú v Diecéznom múzeu. „Myslíme si, že vhodne doplní medzeru na trhu, pretože je naozaj jednoduchá, krátka a pritom z hľadiska informácií, myslím si, celkom zaujímavá,“ povedal šéf Regionálneho združenia Váh – Dunaj – Ipeľ Daniel Balko. Materiály vytlačí združenie v náklade podľa záujmu Nitrianskeho informačného systému a Diecézneho múzea, kde sa budú predávať za symbolickú sumu.
Združenie tiež vydalo listinné suveníry, ktoré doteraz v ponuke pre turistov neboli. Na ručne vyrábaných papieroch si budú môcť turisti kúpiť niektoré najstaršie listiny, ktoré sa spájajú s raným kresťanstvom a Nitrianskom - napríklad úvod Proglasu v hlaholike. Text „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha“ je zároveň oficiálnym citátom k jubilejnému Cyrilo-metodskému roku 2013.
Celkové náklady projektu Nitriansko – kolíska kresťanstva v strednej Európe sú 17 040 eur, z toho 15 240 eur získalo združenie z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Partnermi projektu sú Krajský pamiatkový úrad Nitra a Pokladnica Ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Nitriansky hrad, Nitra

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Mercak
Obrázok používateľa sova
Obrázok používateľa pesimistka
Obrázok používateľa dobso
Obrázok používateľa ThomasRiddle11
Obrázok používateľa palindo
Obrázok používateľa Ľuboš Hrubý
Obrázok používateľa Dano66