Najväčšiu pozornosť venovali reštaurátori chrámu sv. Jakuba

Levoča, veža chrámu sv. Jakuba, zdorj: net

Reštaurovanie chrámu sv. Jakuba v Levoči bola vlani najväčšia investičná akcia Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. Reštaurátori tu vykonali práce za viac ako 116 000 eur. V roku 2012 ukončili obnovu interiéru presbytériá a tesne pred dokončením sú aj práce na obnove exteriéru svätyne. Tieto práce vrátane demontáže lešenia by chceli reštaurátori ukončiť do začiatku Levočskej púte začiatkom júla. Reštaurátori v súčasnosti obnovujú južnú fasádu chrámu. V tejto časti chrámu bude podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivana Tkáča finančne náročná najmä obnova južného vstupu do kostola, kde sa nachádza množstvo kamennej figurálnej výzdoby.

Ak by mali reštaurátori dostatok financií, dokázali by celý chrám sv. Jakuba s dielom Majstra Pavla z Levoče, ktorý patrí k najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku, dokončiť do štyroch rokov. Náklady na dokončenie odhaduje Tkáč na niekoľko miliónov eur. „Len náklady na obnovu spodnej časti veže predstavujú jeden až jeden a pol milióna eur,“ uviedol na tlačovej besede v Levoči Tkáč. V chráme sv. Jakuba začali reštaurátori koncom roku 2012 aj s obnovou asi najvzácnejšej pamiatky, ktorou je hlavný oltár. Kostol sv. Jakuba v Levoči sa nepretržite opravuje už od roku 1996.

Pozornosť levočských reštaurátorov sa vlani nesústredila iba na Levoču. Minulý rok začali reštaurátori s prieskumom a reštaurovaním kostola v Kostoľanoch pod Tríbečom, ktorý je jeden z najstarších zachovaných chrámov u nás a pochádza ešte z predrománskeho obdobia. „O titul najstaršieho kostola zrejme bude súperiť s obcou Kopčany. Kostolík takéhoto typu je veľmi vzácny a unikátny,“ uviedol Tkáč. Podobné stavby sa nachádzajú až v Taliansku. V obnove kostola budú reštaurátori pokračovať aj v tomto roku. Práce pokročili aj v kostole sv. Antona pustovníka v Červenom Kláštore, kde do začiatku letnej sezóny 2013 pribudnú ďalšie zreštaurované sochy z hlavného oltára.

Tento rok si Oblastný reštaurátorský ateliér pripomenie 30 rokov existencie. Toto výročie si chcú reštaurátori pripomenúť jubilejnou výstavou, na ktorej chcú prezentovať predovšetkým posledných päť rokov práce reštaurátorov. Plánujú vydať aj katalóg, v ktorom predstavia prácu ateliéru za celých 30 rokov existencie. Oblastný reštaurátorský ateliér je jeden z dvoch ateliérov Pamiatkového úradu SR. Druhý, ale oveľa menší, sa nachádza v Bratislave. V roku 2012 vykonali reštaurátori práce v celkovom objeme takmer 410 000 eur.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.