Najstarší kláštorný pivovar na svete slávi jubileum

20000900 KP/ TK KBS – 7. 7. 2000 – Najstarší kláštorný pivovar na svete v opátstve Weltenburg na Dunaji oslávil v nedeľu, 2. júla 2000, 950 rokov svojho trvania. Opát kláštora benediktínov, Thomas M. Freihart, slúžil slávnostnú svätú omšu. Opátstvo je slávne pre svoju malebnú polohu na skalnatom pobreží Dunaja a pre svoj barokový Asamský chrám. Ročne sem prichádza viac ako 500 000 návštevníkov. Mnísi dali do prenájmu svoj kláštorný pivovar v roku 1956 pivovaru Bischofshof v Regensburgu – cirkevnému podniku. „Výnos je pre kláštor dôležitým zdrojom príjmov napríklad na zabezpečovanie vzdelávania dospelých alebo údržby budov”, zdôrazňuje opát.

Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2000/tlac-2000-07-07-f.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Falošná senzácia

Koncom roka 1999 prešla zahraničnými médiami správa o senzačnom objave najstaršieho zlomku listu sv. Pavla Židom. Mladý grécky bádateľ Amphilochios Papathomas ho údajne objavil počas práce v zbierke papyrusových rukopisov viedenskej Národnej knižnice.

Turínske plátno

Turínske plátno – la Santa Sindone – je ľanová plachta s rozmermi 4,36×1,1 m, do ktorej podľa tradície Jozef Arimatejský a Nikodém zabalili telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako ho zložili z kríža. Na plachte je odtlačok tváre a tela muža s ranami po bičovaní a na rukách a nohách s ranami po ukrižovaní. Jeho pravosť je predmetom intenzívneho skúmania.

Prví destilovali mnísi

Práca, 16. 11. 2001 – V Leningrade – teda teraz už opäť v Sankt Peterburgu – sa nachádza prvé múzeum vodky na ruskom území. Nápad skrsol v hlave jedného kožného lekára, ktorý sa zveril so zámerom istému jazykovedcovi a napokon našli podporu aj zo strany orgánov mesta.