Na zvolenskom Pustom hrade pokračuje výskum aj obnova

Obrázok k článku od zora.

Na Pustom hrade nad Zvolenom pokračuje rozsiahly výskum a obnova, ktoré už od roku 1992 financuje samospráva mesta. Pre návštevníkov tejto pamiatky dokončujú v sedle pri Dolnom hrade zrubové infocentrum. Mesto Zvolen plánuje zastrešiť palác Horného hradu tak, aby tam mohla vzniknúť napríklad výstavná miestnosť. Ako informovala agentúru SITA referentka pre styk s verejnosťou na Mestskom úrade vo Zvolene Eva Ježovičová, v budúcnosti by v areáli mohla pribudnúť aj peňazokazecká dielňa a ďalšie objekty.

 

Výskum na Pustom hrade už desať rokov vedie Ján Beljak. So svojím tímom pokračuje vo výskume tam, kde v minulom roku skončili. „Do konca októbra plánujeme zrealizovať sanáciu južnej línie opevnenia pri veži Dolného hradu a časť spojovacieho múru s prvou vstupnou bránou. Na Hornom hrade plánujeme opraviť murivá priečnej hradby a severnej línie opevnenia takzvaného Dončovho hradu, ktoré táto zima značne poškodila,“ priblížil archeológ. Rozsiahle práce sa môžu realizovať aj vďaka finančnej podpore z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Vďaka týmto financiám môžeme na hrade až na päť mesiacov zamestnať dvadsať pracovníkov, ktorí robia náročné výkopové práce a pomáhajú pri výskume i obnove Pustého hradu,“ doplnil Beljak.

 

Od polovice júla sa výskum Archeologického ústavu SAV a Katedry archeológie UKF v Nitre presunie z Dolného na Horný hrad. „Na viacerých miestach budeme skúmať detaily stavebného vývoja jednotlivých objektov Horného hradu,“ povedal Beljak a dodal, že sondami preskúmajú plochy, kde je v budúcnosti plánované umiestnenie mobiliáru v rámci komplexnej architektonicko-urbanistickej koncepcie areálu Pustý hrad.

 

Počas letnej sezóny sa uskutoční Medzinárodná letná škola archeológie, ktorú podporil Medzinárodný vyšehradský fond a Banskobystrický samosprávny kraj. „Každoročne sa na nej zúčastňujú desiatky študentov z celej strednej Európy, ktorí si domov odnášajú poznatky, ale aj zážitky,“ doplnil archeológ.

 

V roku 2018 si mesto Zvolen pripomína 775. výročie udelenia mestských privilégií uhorským kráľom Belom IV., ktorý sa pričinil aj o výstavbu viacerých objektov na Pustom hrade. „Viac sa dozvedia návštevníci hradu napríklad počas septembrového výstupu na Pustý hrad a najkrajšie nálezy si budú môcť od 13. septembra pozrieť na Zvolenskom zámku na veľkej výstave Dedičstvo Karola Veľkého,“ uviedol Beljak k propagácii hradu.

 

Foto: wikimedia.org,


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Pavol Gregor
Obrázok používateľa rano71
Obrázok používateľa Matulienka18
Obrázok používateľa Chatar21
Obrázok používateľa Jiří Stehlík
Obrázok používateľa Betaka
Obrázok používateľa wodnicek
Obrázok používateľa mirkaax