Na záchranu kaštieľa založili občianske združenie

Kaštieľ v Galante, zdroj: wiki

Postupná kompletná obnova neogotického kaštieľa, ktorý je symbolom mesta Galanta, je cieľom občianskeho združenia Neogotický kaštieľ v Galante. Založila ho skupinka poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí sa už ďalej nechcú len pozerať na dlhodobo chátrajúci historický skvost.

,,Za dvadsať rokov sa mestu nepodarilo s kaštieľom nič urobiť, tak sme sa nahnevali a skúsime to zmeniť,“ povedal člen občianskeho združenia Jozef Keppert. Dodal, že sa pokúsia získavať peniaze a kaštieľ po častiach obnovovať. Momentálne je zakonzervovaný, zrekonštruované je len jeho severné krídlo. Pôvodne samospráva ponúkala kultúrnu pamiatku na predaj, rokovala s mnohými záujemcami, no kaštieľ napokon vždy zostal v majetku mesta.

,,O kaštieľ bolo 47 záujemcov, na jedného z nich bol už dokonca aj prepísaný. Predaj však vždy zlyhal na peniazoch,“ dodal Keppert. Medzi záujemcami bol štátny úradník, developeri i podvodníci. Naposledy nehnuteľnosť chcela vzdelávacia inštitúcia, ktorá však mala také požiadavky na prestavbu, s ktorými by u pamiatkarov neuspela. Občianske združenie chce peniaze získavať od sponzorov, z dvoch percent daní, spolupracovať chce naďalej so samosprávou a pamiatkarmi.

Neogotický kaštieľ' dali postaviť v roku 1633 bratia Daniel a Pavol Esterházyovci v období prvého mohutného rozmachu moci a hospodárskej prosperity rodu. Ďalší člen rodu Imrich, nitriansky biskup, dal v roku 1736 objekt prestavať v barokovom slohu. Súčasná podoba kaštieľa je výsledkom radikálnej prestavby v roku 1861 v duchu romantickej anglickej gotiky. Kaštieľ je monumentálna stavba, postavená v pôdoryse U.

Na kaštieli začali v roku 1988 rekonštrukčné práce, ktoré po nežnej revolúcii pre nedostatok peňazí skončili. V rámci týchto prác vznikli nové priestory v podkroví, spevnené boli staticky narušené klenby a stavba bola zaizolovaná proti zemnej vlhkosti. Od roku 1920 bol vlastníkom kaštieľa štát, v roku 1992 prešiel do majetku mesta. Galanta nedávno obnovila severné krídlo kaštieľa, inak sa podieľa len na udržiavaní jeho terajšieho stavu.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.