Na výrobu dýky faraóna Tutanchamóna použili železo z meteoritu

Obrázok k článku

Železnú dýku, ktorú pochovali s múmiou egyptského faraóna Tutanchamóna, vyrobili z materiálu pochádzajúceho z meteoritu. Tvrdia to talianski a egyptskí vedci, ktorí zbraň podrobili neinvazívnej röntgenovej analýze. Pomocou nej sa pokúšali zistiť pôvod neskorodovanej čepele, ktorú pre vtedajšie egyptské kovotepectvo označili za unikátnu. Výsledky výskumu publikovali v magazíne Meteoritics & Planetary Science.

 

"Vysoké percento niklu naznačuje, že železo pochádza z meteoritu,“ skonštatovala vedúca výskumu Daniela Comelli z Politecnico di Milano. Na mimozemský pôvod kovu má taktiež upozorniť prítomnosť kobaltu. Odborníci v rámci výskumu preto porovnali zloženie dýky so zložením známych meteoritov v okruhu dvetisíc kilometrov okolo egyptského pobrežia Červeného mora. Zhodu našli pri vesmírnom telese, ktoré na Zem dopadlo približne 240 kilometrov západne od Alexandrie a obsahovalo podobné hodnoty spomínaného niklu a kobaltu. Vedci v štúdii tiež uviedli, že starovekí Egypťania meteorické železo používali na výrobu ozdobných a ceremoniálnych predmetov, pričom si jeho mimozemský pôvod uvedomovali približne o dvetisíc rokov skôr než západné civilizácie.

 

Spomínanú dýku s ozdobnou zlatou rukoväťou a zlatým puzdrom s motívom ľalie a vtáčích pier objavil v roku 1925 anglický archeológ Howard Carter v látkach, ktorými bol panovníkova múmia ovinutá. Faraóna z 18. dynastie starovekého Egypta mumifikovali pred viac ako 3300 rokmi. Jeho zbraň momentálne vystavujú Egyptskom múzeu v Káhire.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Niekoľko doplňujúcich informácií:

Opis dýky podľa pôvodnej katalógovej karty č. 256k, The Howard Carter Archives.
Zlatá rukoväť zdobená granulovaným zlatom a šiestimi prstencami s emailovým dekorom (technika cloisonné). Hlavica z kryštálu. Na čepeli päť hrdzavých škvŕn. Pošva zo zlata zdobená obvodovým dekorom a motívom peria. V dolnej časti hlava šakala.

Celková dĺžka: 342 mm
Dĺžka pošvy: 223 mm

 

Tutanchamónova dýka Tutanchamónova dýka Sarkofág, dýka označená šipkou, © Griffith Institute, Unoversity of Oxford Sarkofág, dýka označená šipkou, © Griffith Institute, Unoversity of Oxford

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Pavol Gregor
Obrázok používateľa rano71
Obrázok používateľa Matulienka18
Obrázok používateľa Chatar21
Obrázok používateľa Jiří Stehlík
Obrázok používateľa Betaka
Obrázok používateľa wodnicek
Obrázok používateľa mirkaax