Na výrobu dýky faraóna Tutanchamóna použili železo z meteoritu

Obrázok k článku

Železnú dýku, ktorú pochovali s múmiou egyptského faraóna Tutanchamóna, vyrobili z materiálu pochádzajúceho z meteoritu. Tvrdia to talianski a egyptskí vedci, ktorí zbraň podrobili neinvazívnej röntgenovej analýze. Pomocou nej sa pokúšali zistiť pôvod neskorodovanej čepele, ktorú pre vtedajšie egyptské kovotepectvo označili za unikátnu. Výsledky výskumu publikovali v magazíne Meteoritics & Planetary Science.

 

"Vysoké percento niklu naznačuje, že železo pochádza z meteoritu,“ skonštatovala vedúca výskumu Daniela Comelli z Politecnico di Milano. Na mimozemský pôvod kovu má taktiež upozorniť prítomnosť kobaltu. Odborníci v rámci výskumu preto porovnali zloženie dýky so zložením známych meteoritov v okruhu dvetisíc kilometrov okolo egyptského pobrežia Červeného mora. Zhodu našli pri vesmírnom telese, ktoré na Zem dopadlo približne 240 kilometrov západne od Alexandrie a obsahovalo podobné hodnoty spomínaného niklu a kobaltu. Vedci v štúdii tiež uviedli, že starovekí Egypťania meteorické železo používali na výrobu ozdobných a ceremoniálnych predmetov, pričom si jeho mimozemský pôvod uvedomovali približne o dvetisíc rokov skôr než západné civilizácie.

 

Spomínanú dýku s ozdobnou zlatou rukoväťou a zlatým puzdrom s motívom ľalie a vtáčích pier objavil v roku 1925 anglický archeológ Howard Carter v látkach, ktorými bol panovníkova múmia ovinutá. Faraóna z 18. dynastie starovekého Egypta mumifikovali pred viac ako 3300 rokmi. Jeho zbraň momentálne vystavujú Egyptskom múzeu v Káhire.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Niekoľko doplňujúcich informácií:

Opis dýky podľa pôvodnej katalógovej karty č. 256k, The Howard Carter Archives.
Zlatá rukoväť zdobená granulovaným zlatom a šiestimi prstencami s emailovým dekorom (technika cloisonné). Hlavica z kryštálu. Na čepeli päť hrdzavých škvŕn. Pošva zo zlata zdobená obvodovým dekorom a motívom peria. V dolnej časti hlava šakala.

Celková dĺžka: 342 mm
Dĺžka pošvy: 223 mm

 

Tutanchamónova dýka Tutanchamónova dýka Sarkofág, dýka označená šipkou, © Griffith Institute, Unoversity of Oxford Sarkofág, dýka označená šipkou, © Griffith Institute, Unoversity of Oxford

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.