Na slovensko-poľskom pohraničí otvorili Transkarpatskú archeologicko-kultúrnu cestu

Obrázok k článku od zora.

Na slovensko – poľskej hranici za obcou Nižná Polianka (okres Bardejov) dnes slávnostne otvorili Transkarpatskú archeologicko-kultúrnu cestu. Ide o prvú a zatiaľ jedinú trasu svojho druhu na Slovensku. Spája archeologické a kultúrne lokality Slovenska a Poľska.

 

Ako informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove, vytvorenie archeologicko-kultúrnej cesty je súčasťou cezhraničného projektu Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu Karpát, ktorý spoločne realizujú Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ a Archeopark Hanušovce n/Topľou a Podkarpatské múzeum v Krosne – archeoskanzen Karpatská Trója v Trzcinici. „Zahrnúť archeologické lokality do kultúrnej cesty je celkom nová, doteraz nevyužívaná príležitosť ukázať aj toto bohatstvo našich prihraničných regiónov, ktoré boli v praveku oveľa viac kultúrne späté ako je to dnes,“ uviedla pri príležitosti otvorenia cesty riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová.

 

Cesta umožňuje prepojenie hanušovského Archeoparku a Archeoskanzenu poľského partnera v Trzcinici pri Jasle formou trasy označenej informačnými tabuľami a cestnými značkami. „Na tejto ceste sú vytypované archeologické a kultúrne lokality, ktoré návštevníkovi umožní spoznávať aj mobilná aplikácia,“ dodala Kotorová. Trasa prechádza na slovenskej strane od Hanušoviec cez Medzianky, Kapušany, Marhaň, Bardejov, Zborov až na štátnu hranicu v katastri obce Nižná Polianka. Tu preberajú štafetu poľské kultúrne a archeologické pamiatky.

 

Súčasťou projektu je aj séria kultúrnych podujatí, na ktorých mohli návštevníci formou zážitku spoznať dávne remeselné a bojové činnosti. „Podujatia pod názvom Na Ceste sa realizujú na Slovensku aj v Poľsku. Doteraz boli v Hanušovciach n/Topľou, v Medziankach, Trzcinici, Krempnej, v Marhani a teraz aj v obci Nižná Polianka, priamo na štátnej hranici,“ dodala Kotorová.

 

Projekt Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu Karpát sa začal realizovať vo februári 2017 a potrvá do októbra tohto roka. Jeho cieľom je vytvoriť nový a konkurencieschopný produkt cestovného ruchu. Zároveň prispieva k ochrane a propagácii prírodného a kultúrneho dedičstva Karpát, ktoré je súčasťou európskej identity. Celková hodnota projektu je takmer 1,5 milióna eur.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Ľuboš Hrubý
Obrázok používateľa Dano66
Obrázok používateľa MatejB
Obrázok používateľa Mikeš
Obrázok používateľa LuciaS
Obrázok používateľa Tomas18101810
Obrázok používateľa monika535
Obrázok používateľa fekynko