Na rekonštrukciu historickej Reduty chce mesto Kežmarok získať takmer 374-tisíc eur

Obrázok k článku od zora.

Mesto Kežmarok by chcelo zrekonštruovať exteriér budovy Reduty zo 17. storočia, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Jej vnútorný dvor chce v budúcnosti otvoriť pre verejnosť a inštalovať tam expozíciu venovanú práve tejto pamiatke. O financie na projekt komplexnej rekonštrukcie budovy sa mesto uchádza v rámci programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Celkový rozpočet projektu predstavuje viac ako 393-tisíc eur, požadovaná dotácia je takmer 374-tisíc eur.

 

V rámci rekonštrukcie Reduty plánuje mesto obnoviť zastrešenie, fasádu, okná i dvere, ako aj vnútorný dvor. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia projektov a verejného obstarávania na Mestskom úrade v Kežmarku Marta Markočiová, interiér budovy bol zrekonštruovaný v roku 2017. „V súčasnosti využíva prvé podlažie budovy mestský úrad, sídli tam oddelenie projektov a verejného obstarávania. V druhej časti prvého podlažia je situované Centrum podpory regionálneho rozvoja. Na druhom poschodí sídli oddelenie komunikácie, propagácie a regionálneho rozvoja, a kinosála,“ uviedla.

 

Reduta bola za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásená v roku 1981, ide o pôvodne renesančnú budovu zo 17. storočia. „Klasicisticky upravená bola v rokoch 1818 a 1819. Ďalšie úpravy nasledovali v 70. až 80. rokoch 20. storočia a po roku 2000. Má dvoj- a trojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, je dvojpodlažná s podpivničením a nachádza sa v mestskej pamiatkovej rezervácii,“ priblížila Markočiová. Zároveň dodala, že na mieste súčasnej Reduty stála v minulosti strážna veža. Tú prestavali v 17. storočí majitelia kežmarského hradu, rodina Thökölyovcov, na takzvaný panský dom. „V rokoch 1705 až 1708 bola v budove tlačiareň Mateja Glasera Vitraria. V roku 1818 sa budova prestavala v klasicistickom slohu na Redutu. Veža bola z budovy odstránená v roku 1846. Pri prestavbe bola Reduta spojená s meštianskym domom na Hlavnom námestí č. 3,“ dodala vedúca oddelenia projektov a verejného obstarávania v Kežmarku.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Katar
Obrázok používateľa mhuz
Obrázok používateľa Nikolino1
Obrázok používateľa Olinka
Obrázok používateľa Krisot
Obrázok používateľa dona
Obrázok používateľa smonka
Obrázok používateľa Dagmara Galkova