Na Katarínke vybudujú rozhľadňu a priestor pre výstavy

Obrázok k článku

Dobrovoľníci budú aj toto leto pokračovať v záchranách ruín kostola a kláštora sv. Kataríny v Malých Karpatoch, v blízkosti obce Dechtice. Ako informoval predseda občianskeho združenia Katarínka Peter Herceg, na v poradí už šestnástom letnom tábore bude na programe predovšetkým oprava veže kostola. „Chceme zabezpečiť jej vrchnú časť, z ktorej padajú kamene a tiež zrekonštruovať podlažia vo vnútri tak, ako boli kedysi,“ informoval Herceg. Podlažia vyrobia z dubových trámov, ktoré budú kresať ručne tradičnými technológiami, za pomoci skúsenejších tesárov. Po rekonštrukcii má veža slúžiť na vyhliadky, pričom na podlažiach by mohli bývať príležitostné výstavy. Tento zámer odobrili aj pamiatkari. Podľa Hercega vzhľadom na náročnosť rekonštrukcie ju zrejme tento rok nestihnú a dokončia ju až budúce leto. Dobrovoľníci plánujú pokračovať aj v archeologickom výskume tak, ako po minulé roky. Okrem toho podmurujú štukový reliéf na boku kostola, ktorý má pomerne veľkú umeleckú hodnotu.Ten, kto má záujem podieľať sa na záchrane kostola a kláštora, sa môže prihlásiť do jedného zo štyroch dvojtýždňových turnusov, začínajúc 9. júlom. V každej družine je miesto pre približne 35 ľudí. Podmienkou je vek minimálne 17 rokov, horná hranica nie je striktne určená. „Prihlásiť sa môže každý, kto sa cíti byť mladý duchom,“ spresnil Herceg. Za poplatok 12 eur ponúkajú dobrovoľníkom stravu, ubytovanie v stanoch, poistenie a zaujímavý program, ale aj prácu a život bez civilizácie a elektriny. Kláštor sv. Kataríny, ktorý patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Komplex postavil taliansky staviteľ Pietro Spazza v zaujímavom ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami. Kláštor bol niekoľkokrát poškodený tureckými vpádmi a cisárskymi vojskami, v júli 1786 bol dekrétom cisára Jozefa II. zrušený.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa dodo_bb
Offline

26. novembra 2011 som sa tam zastavil a nafotografoval som kostolík zo zeme aj z výšky. Tu je pár záberov, v akom stave bol v tom čase.

_DSC4067.JPG _DSC4067.JPG _0D34440.JPG _0D34440.JPG _0D34447.JPG _0D34447.JPG _0D34464.JPG _0D34464.JPG _0D34469.JPG _0D34469.JPG _DSC4090.JPG _DSC4090.JPG _DSC4106.JPG _DSC4106.JPG _DSC4127.JPG _DSC4127.JPG _DSC4135.JPG _DSC4135.JPG
Obrázok používateľa jozo
Offline

Jój to je ale peknučké miesto ... No a na to, že rodičia pochádzajú z Veselého a ja som tu ešte nebol ... Hanba mi!

Voľby prehliadania komentárov

.

Katarínka, kláštor

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.