Na hrade Stará Ľubovňa pripravujú novú expozíciu

Obrázok k článku

Hrad Ľubovňa bude počas jarných prázdnin v dňoch 14. februára až 4. marca otvorený každý deň. Ľubovnianske múzeum pripravilo na 14. februára otvorenie novej výstavy Hrady v Malopoľsku. Návštevníci sa dostanú do všetkých expozícií a sprístupnených častí hradu, vrátane veže. Pre dopredu ohlásené skupiny bude otvorená aj národopisná expozícia v prírode pod hradom Ľubovňa. „Veríme, že počas prázdnin si ku nám nájdu cestu aj prázdninujúci,“ uviedla pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Expozície Ľubovnianskeho múzea, hlavne hrad, sa teší záujmu turistov. Vlani si expozície múzea pozrelo približne 102 500 návštevníkov. Je to len asi o tisíc návštevníkov menej ako rok predtým. Ľubovnianske múzeum patrí k najnavštevovanejším múzeám na Slovensku.

Otvorenie letnej turistickej sezóny na hrade je naplánované na 1. mája. Vedenie múzea pripravuje pri tejto príležitosti otvorenie novej expozície venovanej rodu Raiszovcov. Juraj Félix Raisz vlastnil hrad Ľubovňa v rokoch 1819 – 1880. Vedeniu Ľubovnianskeho múzea sa už pred dvoma rokmi podarilo získať od priameho potomka bývalého vlastníka hradu Ľubovňa originály portrétov hradných pánov Juraja Félixa Raisza a jeho manželky Apolónie Teoke. Podoby týchto hradných pánov do roku 2008 neboli u nás vôbec známe. Manželský pár Raizsovcov je pochovaný ako jediný z hradných pánov priamo na hrade Ľubovňa, pred kaplnkou sv. Michala.

Tento rok si v Ľubovni pripomenú 700. výročie prvej písomnej zmienky o hrade Ľubovňa. Ľubovnianske múzeum pripravuje pri tejto príležitosti medzinárodnú konferenciu. Témou konferencie bude aj neďaleký hrad Niedzica v Poľsku, ktorý si rovnako ako hrad Ľubovňa pripomenie 700 rokov prvej písomnej zmienky. Koncom roka by sa mali ukončiť aj stavebné práce na objekte renesančného paláca. Prví návštevníci si ho budú môcť pozrieť už na budúci rok.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.