Na hrade Stará Ľubovňa predstavia vývoj podoby Krakova počas šiestich storočí

Obrázok k článku

Podoby poľského mesta Krakov od udelenia mestských práv v roku 1257 až do polovice 18. storočia si môžu od štvrtka 12. októbra pozrieť návštevníci hradu v Starej Ľubovni, otvorili tam medzinárodnú výstavu Cracovia 3D. Podľa riaditeľa Ľubovnianskeho múzea Dalibora Mikulíka spája Starú Ľubovňu s Krakovom história, aj preto sa výstava dostala na tento slovenský hrad. „Ľubovňa bola 360 rokov súčasťou poľského zálohu. Minulý rok sme historicky prvú výstavu v Krakove organizovali my, teraz nám ukážu oni, ako vyzeral Krakov, keď sa o nás rozhodovalo na kráľovskom dvore,“ uviedol pre agentúru SITA. Medzinárodná výstava bude verejnosti prístupná vo výstavnej miestnosti do 30. januára budúceho roka.

 

Výstava znázorňuje architektonický a urbanistický vývoj Krakova. „Návštevníci sa na výstave zoznámia s vývojom zástavby na Hlavnom námestí, kde stáli obchody, a tiež akými zmenami prešli mnohé budovy v centre mesta. Okrem toho výstava predstavuje aj vývoj obranného systému mesta. Zaujímavé sú tiež informácie o vodovodoch a vodnom hospodárstve v meste,“ uviedol Mikulík. Budovy a časti mestského opevnenia budú na výstave prezentované vo forme modelov aj filmovej animácie.

 

Na hrade v Starej Ľubovni si ešte v júli počas Hradných dní pripomenuli historickú udalosť, ktorá spája obe spomínané mestá. Odohrala sa priamo na hrade v roku 1412. Išlo o mierové stretnutie kráľov Žigmunda Luxemburského a Vladislava II. Jagelovského. „Bolo to stretnutie, ktoré zasiahlo celý spišský región, pretože práve tu obaja panovníci podpísali zmluvu, takzvaný spišský záloh,“ vysvetlil Mikulík. Ten ukončila až v roku 1772 panovníčka Mária Terézia.


 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.