Na hrad Ľubovňa sa vrátia poľské korunovačné klenoty

Na hrad Ľubovňa sa tohto roku vrátia poľské korunovačné klenoty. Naposledy tu boli originály uschované počas poľsko-švédskej vojny v rokoch 1655 až 1661. Do Ľubovne sa tentoraz vrátia len repliky a budú ich môcť vidieť všetci návštevníci hradu. "Sú vyrobené podľa dokumentácie z 18. storočia, kedy sa originálne klenoty reštaurovali. Podľa tejto dokumentácie poľskí zlatníci vyrobia faximile," povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková počas dnešného otvorenia letnej sezóny. Repliky poľských korunovačných klenotov by mohli tento rok prilákať na Ľubovniansky hrad viac návštevníkov, ako v roku 2009, keď aj tu pocítili dôsledky hospodárskej krízy a pokles návštevnosti. Súčasťou stálej expozície hradu sa klenoty stanú od 1. júla.

Začiatok tohtoročnej letnej turistickej sezóny na hrade Ľubovňa sa nesie v znamení Roku kresťanskej kultúry. Pri tejto príležitosti v nedeľu 2. mája 2010 v gréckokatolíckom kostole v skanzene ľudovej architektúry pod hradom posvätili zreštaurovaný ikonostas a historický zvon sv. Michala Archanjela. Ľubovnianske múzeum uskutočnilo túto historicky významnú investíciu z vlastných príjmov. Vo výstavnej miestnosti hradu Ľubovňa sprístupnilo múzeum výstavu „Dialógy... Od opátstva Escaladieu v Bigorre po Červený kláštor na Spiši“. Výstava je výsledkom vzájomnej francúzsko-slovenskej spolupráce medzi Prešovským samosprávnym krajom a Generálnou radou Horných Pyrenejí.


Počas celého roka bude na Ľubovnianskom hrade pokračovať rekonštrukcia renesančného paláca, ktorý je už viac ako 200 rokov ruinou. Po statickom zabezpečení celého objektu dostane palác novú strechu. Vo vnútri paláca vzniknú nové expozičné priestory. Zastrešený renesančný palác bude slúžiť aj na organizovanie kultúrnych podujatí v prípade nepriaznivého počasia, aké zasiahlo Starú Ľubovňu počas dnešného slávnostného otvorenia sezóny. Viaceré exteriérové podujatia museli byť pre silný dážď zrušené.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.