Na historické hradby v Trnave sa dá dostať len so sprievodcom

Obrázok k článku

Trnava zabezpečila niektoré úseky historických hradieb zábradliami a schodiskami, aby sa na ich hornú časť mohli dostať turisti. Zatiaľ sú na severnej časti hradieb, ďalej za Bazilikou sv. Mikuláša a pri Bernolákovej bráne, dostať sa na korunu hradieb však nie je jednoduché. Sprístupnený je zatiaľ len na jeden úsek, aj to len so sprievodcom.

 

“Momentálne je sprístupnená len ochodza hradieb pri Bazilike sv. Mikuláša na Michalskej ulici, od ktorej máme kľúče a je súčasťou prehliadok mesta. V prípade záujmu o prehliadku mesta spojenú aj s návštevou hradieb sa záujemcovia môžu obrátiť na nás,“ povedal manažér Turisticko-informačného centra – Región Tirnavia Alexander Prostinák. Práve táto časť je podľa hovorcu trnavskej radnice Pavla Tomašoviča zatiaľ pre návštevníkov najzaujímavejšia. Momentálne poskytuje výhľad z tejto časti hradieb na prebiehajúci archeologický prieskum a v budúcnosti na plánovaný archeologický park. Ako to bude so sprístupnením hradieb pri Bernolákovej bráne a v ich severnej časti, nebolo zatiaľ rozhodnuté. Oživenie mestského opevnenia bolo jedným z predvolebných sľubov terajšieho primátora Trnavy Petra Bročku.

 

Trnavské hradby patria medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Opevnenie mesta malo pôvodne tvar obdĺžnika a lemovalo plochu s rozmermi 800 x 700 metrov. Múr opevnenia bol miestami až 10 metrov vysoký a 170 až 230 cm široký s 35 štvorpodlažnými vežami. Trnava dlhodobo investuje nemalé peniaze do záchrany a údržby hradieb, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou. Aj vďaka týmto investíciám je dnes opevnenie vo veľkom rozsahu zachované. Od sprístupnenia koruny hradieb si radnica sľubuje vyšší záujem turistov o tento jedinečný historický klenot.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články