Múzeum zreštaurovalo vzácne povalové trámy

Ilustračné foto k článku

V týchto dňoch ukončilo Ľubovnianske múzeum projekt reštaurovania 44 izbových povalových trámov. „Je to nosný, silný, hranatý, prostredný povalový trám domu. Centrum tohto trámu zdobili tesári nápismi a vyrezávaním, v ktorom sa zachovali prvky starého ornamentu ako emblémy krížov, solárne motívy, rozety, vročenia alebo meno fundátora,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Výzdoba trámov, nápisy, symboly slnka a kresťanské symboly urobené vrúborezom, ako aj zvykoslovie s tým spojené, sú podľa Mikulíka významným kultúrnym prejavom histórie tohto multikultúrneho regiónu.

Odborné práce na povalových trámoch urobili reštaurátori z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. Ľubovnianske múzeum to stálo 8 900 eur. Časť prostriedkov získalo múzeum z grantu z ministerstva kultúry, časť financovalo z vlastných zdrojov. Vzhľadom na citlivosť drevnej hmoty voči klimatickým podmienkam a drevokaznému hmyzu reštaurátori drevené trámy museli petrifikovať a konzervovať. Drevené trámy pochádzajú z okolia Starej Ľubovne z 18. až 20. storočia a podľa Mikulíka má Ľubovnianske múzeum jednu z najväčších zbierok týchto predmetov u nás. Niektoré z nich sa nachádzajú priamo v jednotlivých objektoch skanzenu pod hradom, iné sú vystavené samostatne v skanzene. Viaceré zo zachovaných povalových trámov pochádzajú z už zbúraných objektov v okolitých obciach a

Nápisy na trámoch boli väčšinou v miestnych nárečiach. V oblasti Spiša tieto trámy nazývali aj tragár, meštegren alebo sosromb. Keďže povalový trám bol nosným trámom, ktorý držal celú povalu, symbolizoval silu, a aj preto mu v ľudovom prostredí pripisovali magickú funkciu. Pod týmto trámom požehnávali mladý pár pred sobášom, mladej neveste tu snímali veniec z hlavy a kládli čepiec na hlavu. V niektorých prípadoch v minulosti prinášali pod tento trám ťažko rodiacu ženu alebo človeka s ťažkým skonom.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Irena Hoskova
Obrázok používateľa mikeš73
Obrázok používateľa Lucia Chrastinova
Obrázok používateľa Alena Nováková
Obrázok používateľa Peter p
Obrázok používateľa duro55
Obrázok používateľa gabriel1305
Obrázok používateľa Pěček