Múzeum hľadá pamiatky po stratených podnikoch

Gleona Liptovský Mikuláš, zdroj: Klub ochrany technických pamiatok

Liptovskomikulášske Múzeum Janka Kráľa hľadá pamiatky po stratených mikulášskych národných podnikoch. Múzeum vyhlasuje pátranie po čomkoľvek, čo súvisí so zaniknutými Kožiarskymi závodmi, Maytexom, Stredoslovenskými konzervárňami a liehovarmi, Linapom, Okresným podnikom priemyslu a služieb Liptov či Komunálnymi službami.
„Liptovský Mikuláš bol v druhej polovici 20. storočia sídlom viacerých priemyselných podnikov. Obdobie po roku 1989 prinieslo sprivatizovanie, transformovanie a neskôr aj likvidáciu niektorých podnikov. Po privatizácii sa väčšina veľkých závodov vytratila a akoby po nich nezostalo ani pamiatky. V našom múzeu sa zachovali len drobné čriepky dokumentujúce ich činnosť. Preto sa obraciame na Mikulášanov s prosbou. Možno práve oni nájdu vo svojich domácnostiach predmety súvisiace s mikulášskym priemyslom a tunajšími službami,“ povedala historička múzea Iveta Blažeková.
Múzeum vyhlasuje pátranie po výrobkoch, ale aj propagačných materiáloch, reklamách, plagátoch, firemných kalendárikoch, fotografiách, novinových článkoch, firemných odznakoch, diplomoch či osobných spomienkach z obdobia rokov 1950 až 1989. Múzeum Janka Kráľa môžu Liptovskomikulášania kontaktovať telefonicky i mailom.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa pipo
Offline

Ked som si precital tuto vyzvu tak ma napadlo, ze by si MUZEA mohli zorganizovat taku akciu, ze "Dobre rano muzeum". Skoro polstorocia sa odbornici snazia viest muzea k zbieraniu nielen predmetov z gotiky ale aj sucasnosti a tu je vysledok. Hanba nad hanbu, aj ked liptakom treba uznat, ze sa zobudili. Aj ked v hodine dvanastej. Vyzva je to sice pekna ale bude treba pripravit aj eury lebo dnes ani kura... najma ked gazda ma zaujem.

FOŽ Bratislava FOŽ Bratislava
Obrázok používateľa rotor
Offline

KOLESÁR, M.: ZLATÁ KNIHA SLOVENSKA Jubilejný sborník, Miloš Kolesár, Bratislava 1929

vozary_liptovsky_mikulas.jpg vozary_liptovsky_mikulas.jpg

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.