Mosta do Kaštieľa v Stupave

Obrázok k článku

Bratislavský kraj pripravuje obnovu národnej kultúrnej pamiatky prístupového mosta a vstupu do kaštieľa v Stupave, plánuje na to využiť osemtisíc eur. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka Bratislavského samosprávneho kraja Miroslava Rácová.


Ako uviedla, Bratislavský kraj dostal dotáciu z programu Obnovme si svoj dom v rámci dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. „Bratislavský kraj vyvíja maximálne úsilie pri obnove a zachovaní kultúrneho dedičstva. Aj napriek zložitej finančnej situácii sa snažíme správať ako zodpovedný vlastník národných kultúrnych pamiatok,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Kraj v minulosti opravil a vymenil časti okenných a dverných výplní a strechy, opravil fasádu kaštieľa, urobil geodetické zameranie, pamiatkový výskum a statické posúdenie prístupového mosta. "Nasledujúcimi nevyhnutnými krokmi na záchranu pamiatky sú vypracovanie návrhu na reštaurovanie a realizačnej projektovej dokumentácie obnovy prístupového mosta do kaštieľa a vypracovanie návrhu na reštaurovanie vstupného portálu kaštieľa," povedala Rácová.


Pôvodne renesančný kaštieľ v Stupave upravili a dostavali v polovici 18. storočia a rozšírili koncom 19. storočia. Postavili ho na základoch bývalého vodného hradu a postupne sa prestavbami a adaptáciami menil zo sídla pevnostného charakteru na obytné sídlo. Prístupový most do kaštieľa je jedným z mála dochovaných historických pôvodných prvkov, aj keď v havarijnom stave.


Bratislavský kraj financuje zdokumentovanie stavu pamiatok, výskum a následnú fyzickú záchranu, napríklad geodetické zameranie a pamiatkový výskum kaštieľa a parku v Malinove, synagógy v Senci či Kupeckého domu v Pezinku.

 

 

Súvisiace články: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Mosty_3686, SITA_48 Štítky: kaštieľ, most, Stupava

Obrázok používateľa RudoM
Offline

kedy v histori ludstva nebola financna situacia zla? :-) teraz v tejto dobe je vsak urcite najlepsia

Obrázok používateľa GaboJ
Offline

no 8 000€ je zalostne malo na stupavsky kastiel.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.