Mesto Snina s poľským partnerom obnoví unikátne historické parky

Obrázok k článku od zora.

V Snine aj v poľskom meste Zgłobieň v gmine Boguchwała obnovia unikátne historické parky, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami a predstavujú prírodné bohatstvo pohraničného regiónu. Obidva parky spája spoločná história. Na ich obnovu pôjde z eurofondov viac ako 567-tisíc eur.

 

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Snina Eva Mihaliková, oba parky zrekonštruujú vďaka spoločnému projektu Unikátne historické parky – poklady slovensko-poľského pohraničia. Partnerské zmluvy  v utorok  na Mestskom úrade v Snine podpísali primátorka mesta Snina Daniela Galandová a primátor poľského mesta Boguchwała Wiesław Kakol. Investičný zámer projektu pochádza ešte z roku 2012. V rámci programu Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020 skončil projekt ešte koncom roku 2017 prvý pod čiarou v zásobníku projektov prioritnej osi Ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia. „Počas nedávneho zasadnutia monitorovacieho výboru programu však bol na spolufinancovanie zaradený aj sninský projekt,“ uviedla Mihaliková.

 

Celková výška grantu spolu s partnerom, ktorým je gmina Boguchwała, je vyše 567-tisíc eur. V Snine bude z tohto objemu prefinancovaných viac ako 334-tisíc eur, pričom mesto zo svojho rozpočtu zaplatí v rámci spolufinancovanie necelých 20-tisíc eur a štát ďalších vyše 39-tisíc eur. Konečné sumy závisia od verejného obstarávania „Z týchto prostriedkov obnovíme jazierko, vybudujeme kamenný domček a drevené mólo, navŕtame studňu, a tiež zrevitalizujeme historickú zeleň, vybudujeme komunikácie a spevnené plochy, osvetlenie a inštalujeme kamerový systém v časti historického parku za tzv. malým kaštieľom,“ uviedla Mihaliková. Podľa dendrologického prieskumu je v areáli kaštieľa a starého historického parku 57 stromov, ktoré majú viac ako sto rokov. V rámci projektu bude vyznačených všetkých 17 druhov týchto stromov.

 

V obnovenom parku pri kaštieli bude inštalovaná tabuľa znázorňujúca nielen zrekonštruované parky v oboch mestách, ale aj iné významné historické parky v okolí Sniny a Boguchwaly, ktoré taktiež spropagujeme prostredníctvom vydanej brožúry o unikátnych historických parkoch pohraničia. Počas projektu zrealizujú partneri aj neinvestičné aktivity určené na propagáciu týchto regiónov. Uskutočnia sa stretnutia detí a mládeže, spoločná výstava, workshopy pre zdravotne postihnutých a maliarsky plenér. „Spoločnou aktivitou je aj výsadba stromu priateľstva, ktorá symbolizuje spoločné korene a históriu našich regiónov,“ dodala Mihaliková.

 

Mesto v rámci programu cezhraničnej spolupráce nedávno získalo aj nenávratný príspevok takmer 558-tisíc eur na opravu historickej budovy takzvaného Malého kaštieľa, ktorý je tiež národnou kultúrnou pamiatkou. Celkovo bol spoločný projekt s ukrajinským mestom Chust podporený sumou takmer 810-tisíc eur.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Marta Tencerová
Obrázok používateľa StanislavSK
Obrázok používateľa Mirec11
Obrázok používateľa Jana Hlavičková
Obrázok používateľa Nata
Obrázok používateľa sasman
Obrázok používateľa beik7
Obrázok používateľa fanna