Mesto Sabinov prebralo štafetu v propagácii hradov vo svojom okolí

Obrázok k článku

Mesto Sabinov 23.marca prebralo štafetu v propagácii hradov vo svojom okolí. Do jeho centra bola premiestnená železná brána symbolizujúca v minulom roku Prešovskú hradnú cestu. Tento pútač bol pred rokom osadený v centre Prešova a na okolité hrady prilákal stovky turistov. Teraz predstavuje prvý spoločný kalendár desiatich hradných podujatí v okolí Sabinova.

 

Ako pre agentúru SITA povedal predseda občianskeho združenia Rákociho cesta Martin Sárossy, na pútači v tvare železnej brány sú osadené kamene zo šiestich hradov – Šariš, Kapušany, Šebeš, Soľnohrad, Obišovský a Lipovský hrad. Tieto hrady sa spoločne propagujú pod názvom Prešovská hradná cesta. „Máme výborné ohlasy na Prešovskú hradnú cestu, ktorá zvýšila návštevnosť a pomohla najmä tým málo známym hradom, ako je Obišovský hrad, hrad Šebeš a Lipovský hrad. Spätná väzba od ľudí bola pozitívna s tým, že objavili nové pamiatky, o ktorých doteraz nič netušili,“ povedal Sárossy, ktorý je autorom myšlienky hradných ciest.

 

Železná brána má tento rok svoje nové miesto v centre Sabinova na Námestí Slobody. „Z Prešova máme odozvy, že sa ľudia pri nej fotili, bolo to miesto stretnutí, dobre viditeľný orientačný bod, ktorý prispel aj k zviditeľneniu hradov,“ uviedol Sárossy s tým, že Prešovská hradná cesta bola vďaka tomuto nápadu zaradená medzi kultúrne trasy Slovenska. V praxi to pre združené hrady znamená grantové zvýhodnenie napríklad v programe ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom. „Je to zvýhodnenie preto, lebo tieto hrady spolupracujú a vytvárajú spoločný produkt,“ vysvetlil Sárossy.

 

Práve na tejto myšlienke stojí aj spojenie hradov na sever od Prešovskej hradnej cesty v okolí mesta Sabinov. To leží na križovatke hradných ciest, vďaka čomu má pre dovolenkujúcich milovníkov hradov ideálnu polohu. Na sever otvára cestu k Hanigovskému, Kamenickému a Plavečskému hradu. Južne leží Prešovská hradná cesta. Milovníkov hradnej architektúry určite zaujmú aj sabinovské mestské hradby. Súčasťou Sabinovskej hradnej cesty je aj kaštieľ v Pečovskej Novej Vsi s prvkami hradnej architektúry. „Mesto Sabinov je súčasťou destinácie Šariš. Sme región, ktorý môže zaujať ako cieľ pre aktívnu dovolenku práve vďaka množstvu hradov, na ktorých sa vykonáva intenzívna obnova. Je ich tu najviac v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska,“ uviedol primátor Sabinova Peter Molčan.

 

Projekt Sabinovská hradná cesta vyvrcholí začiatkom budúceho roka v obci Plaveč (okres Stará Ľubovňa) v poradí štvrtým Hradným plesom, na ktorom sa podobne ako tento rok určí spomedzi všetkých zúčastnených hradov Hrad roka. Rozhodnú o ňom ich návštevníci. Ich úlohou je aj tentoraz postupné zbieranie hradných pečiatok na jednotlivých hradoch. Súčasťou projektu je opäť informačný leták. Pútač v centre Sabinova zase predstavuje spoločný kalendár desiatich hradných podujatí. Výnimočné sú v tomto roku v tom, že si navzájom nekonkurujú a každé sa koná v inom termíne. „Tento rok chceme na hradnú bránu osadiť kamene z ďalších hradov a takáto spoločná reklama potom môže putovať do centier cestovného ruchu – do Košíc, ku Spišskému a Ľubovnianskemu hradu alebo do neďalekých poľských kúpeľov v Krynici. Všade tam je obrovský potenciál návštevníkov, ktorých potrebujú podnikatelia v cestovnom ruchu na Šariši,“ dodal predseda OZ Rákociho cesta.

 

Pri príležitosti osadenia hradného pútača sa v Sabinove uskutočnila aj konferencia na tému Obnova hradných zrúcanín a cestovný ruch.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články