Mesto chce pokračovať v obnove Fiľakovského hradu

Obrázok k článku od zora.

Samospráva Fiľakova plánuje pokračovať v obnove Fiľakovského hradu a podáva nový projekt na Ministerstvo kultúry SR. Zámerom je zrekonštruovať stredný a horný hrad za viac ako 400-tisíc eur, pričom mesto bude projekt spolufinancovať piatimi percentami. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Klaudia Kovácsová, v prípade úspešnosti projektu by mali práce prebiehať v rokoch 2020 a 2021. Na najvyššom sprístupnenom bode hradu má byť v rámci tohto zámeru vytvorená vyhliadková veža.

 

V decembri 2017 sa Fiľakovský hrad zaradil do zoznamu národných kultúrnych pamiatok (NKP) s prioritou ochrany a obnovy. Vďaka tomu sa môže mesto, ako vlastník hradu, uchádzať o dotáciu na jeho komplexnú obnovu prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom. „V obnove hradu, ktorý je našou pýchou, chceme neustále napredovať. Vďaka jeho zaradeniu medzi pamiatky s prioritou obnovy sa teraz môžeme uchádzať o väčšie balíky peňazí, než doposiaľ. Preto by mohla rekonštrukcia hradu postupovať rýchlejšie,“ objasnil primátor Fiľakova Attila Agócs. Projekt, ktorý samospráva podá v najbližších týždňoch, bude zameraný na obnovu stredného a horného hradu a sprístupnenie doteraz uzavretých častí pamiatky. „Doposiaľ máme projekt na revitalizáciu podhradia, ktorý zahŕňa aj obnovu a zastrešenie malej delovej bašty. Nový projekt bude na tieto práce nadväzovať,“ doplnil primátor.

 

Na strednom hrade budú práce zamerané na odstránenie vlhkosti pivnice v takzvanom „zwingri“. K tomu je však podľa predpokladov potrebné odvodniť vyššie položené delové strieľne nazývané aj kazematy. Tie by mesto chcelo po ich obnove a úprave terénu verejnosti sprístupniť. Nové škárovanie by v rámci projektu mali zrealizovať na južnej hradbe hradu (medzi Perényiho a Bebekovou baštou), ktorá dlhodobo podlieha erózii spôsobenej vlhkosťou. Spolu s prácami na odvodňovacom systéme by to znamenalo záchranu hradby, o ktorú sa mesto usiluje dlhé roky. V strednej časti hradu ďalej plánujú obnoviť drevené pódium a na piatom poschodí Bebekovej bašty chcú vytvoriť nové skladové priestory pre dočasné výstavy.

 

Horný hrad má byť renovovaný v dvoch lokalitách. Prvou sú pozostatky múrov najstaršej časti hradu. V rámci Slovenska sú unikátne tým, že sú vybudované z opracovaných románskych kvádrov. Zásahy vyžaduje aj Hajdúcka veža – obranná veža zo 16. storočia s bývalou vstupnou bránou románskeho hradu. Podľa vedúcej referátu stratégie a rozvoja mesta Eriky Anderkovej je potrebné zakonzervovať múry veže, nakoľko z nich, najmä počas zimy, odpadávajú veľké kusy skál. Druhou lokalitou bude polkruhová (Hodinová) veža, ktorú chcú po prvýkrát sprístupniť verejnosti. Vzniknúť by k nej mal moderný prístup z kovových schodísk a roštov. „Bude to najvyšší sprístupnený bod na hrade a vznikne tu unikátna nezastrešená vyhliadková veža. Ako zábradlie chceme pri nej využiť už existujúci hradný múr,“ doplnila vedúca.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.