Mesto Bardejov chce zreštaurovať kultúrnu pamiatku Lampový stĺp

Obrázok k článku

Bardejovská samospráva má záujem reštaurovať národnú kultúrnu pamiatku Lampový stĺp na Jiráskovej ulici, ktorý je zapísaný v registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok v Ústrednom zozname pamiatkového fondu. Vznik tejto neskorogotickej pamiatky sa datuje okolo roku 1500, patrí preto medzi najstaršie stavebné pamiatky mesta.

 

Ako informuje radnica na svojej webovej stránke, samospráva podala žiadosť o poskytnutie dotácie z Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom. Zámerom projektu je reštaurovanie tejto významnej národnej kultúrnej pamiatky, ktorému by mal predchádzať reštaurátorský výskum a návrh na reštaurovanie, jeho realizácia a dokumentácia vykonaných reštaurátorských prác v súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Mesto žiada na archeologický výskum v areáli nemocnice na Jiráskovej ulici o vyše 4 500 eur a na reštaurovanie Lampového stĺpa ďalších 14 820 eur. V prípade schválenia dotácie by projekt zrealizovali v druhej polovici tohto roka. Snahou je zreštaurovanie kamenného stĺpa v čo najviac pôvodnej podobe v súlade s podmienkami pamiatkovej starostlivosti.

 

Lampové stĺpy sa v stredoveku stavali na dôležitých križovatkách ciest, cintorínoch a na pamätných miestach. Stĺp v Bardejove tvorí kamenná štvorboká otvorená vežička s ihlanovitou strieškou položená na osembokom stĺpe. Nachádza sa v záhrade bývalej nemocnice medzi Kláštornou baštou a Hornou bránou. Kedysi tu bol cintorín. Vo vežovitej časti stĺpa horelo svetlo, ktoré plnilo orientačnú, ale aj spomienkovú funkciu. Pri tomto stĺpe sa podľa záznamov zo 16. a 17. storočia vykonávali popravy sťatím a bývala tam vystavená aj hlava popraveného.

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.