MARTIN: Skanzen v nedeľu pozýva na Vianoce na dedine

Obrázok k článku

Vianočné zvyky našich predkov možno už tradične spoznať vďaka programom Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea slovenskej dediny v Martine. Skanzen v Martine, Jahodníckych hájoch v nedeľu 13. decembra od 10:00 do 16:00 pozýva na program Vianoce na dedine. Najväčšie múzeum v prírode na Slovensku navodí návštevníkom zimnú atmosféru s pomocou speváckej folklórnej skupiny Orava z Dolného Kubína v programe s názvom Priadky. Skupina vystúpi o 10:30, 12:30 a 14:30. Ďalší účinkujúci, folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc ukáže, ako sa koledovalo na dedine v okolí Nitry v programe Vianoce v Ujlaku (dnešná obec Veľké Zálužie), informuje o tom SNM v Martine na webe múzea, http://www.snm.sk/?slovenske-narodne-muzeum-v-martine-uvodna-stranka.

 

Na deti od 10:00 do 16:00 čaká Mikuláš so svojou družinou. Pre dobré deti má už nachystaný kôš so sladkými dobrotami, ale niečo sa nájde aj pre nezbedníkov. Keďže sa podujatie uskutoční 13. decembra, teda na Luciu, vianočné zvyky doplnia i zvyky spojené s týmto menom. Všetci si môžu počas dňa vyskúšať ondrejské veštenie a zlé sily odoženú v bielom zahalené Lucie.

 

Blížiace sa Vianoce nie sú iba o zvykoch, ale aj o sladkostiach. Nezabudnú na to ani v Múzeu slovenskej dediny a ponúknu čerstvé oblátky a ukážky zdobenia medovníkov i ochutnávky tradičných vianočných jedál. V tvorivej dielni si zas každý záujemca vyrobí vlastnú ozdobu na stromček. V rámci programu sa o 13:30 uskutoční rímskokatolícka svätá omša v kostole z Rudna.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.