Kraj zrekonštruuje fasádu Thurzovho domu

Obrázok k článku od zora.

V priebehu roku 2019 je plánovaná rekonštrukcia historickej fasády Thurzovho domu, ktorý je jednou z najvýznamnejších pamiatok na banskobystrickom námestí. Obnovu za približne 266-tisíc eur odsúhlasilo zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia styku s verejnosťou BBSK Marcela Glevická, nový vzhľad má získať fasáda, ktorej poškodenie odborníci konštatovali už v roku 2008.

 

Po uskutočnení verejného obstarávania by mali reštaurátorské práce na fasáde budovy Thurzovho domu na Námestí SNP začať ešte v lete budúceho roka. Do konca roku 2019 by mala byť rekonštrukcia fasády aj ukončená. Obmedzenia pre návštevníkov budú najmä pri vchode do objektu, ale podľa Glevickej by malo ísť o menší rozsah, aby počas turistickej sezóny mohli záujemcovia múzeum navštíviť.

 

Thurzov dom Stredoslovenského múzea (SSM) je jednou z najstarších zachovaných svetských stavieb v Banskej Bystrici. Je to dvojposchodová renesančná budova postavená na starších gotických základoch. „Oddelenie kultúry Úradu BBSK sa snaží o postupnú a systematickú obnovu a záchranu nášho spoločného kultúrneho dedičstva, akým je aj vzácny objekt Thurzovho domu a tak mu zabezpečiť pozornosť, akú si zaslúži v centre mesta Banská Bystrica,“ povedal vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek. „Systematická obnova pamiatok ako aj budov v správe kraja patrí k prioritám súčasného vedenia župy, dodal s tým, že len nedávno ukončili obnovu fasády objektu Tihányiovského kaštieľa v Radvani, v ktorom sú umiestnené prírodovedné expozície SSM.

 

Thurzov dom nesie meno po známom banskom ťažiarovi z Betlanoviec, ktorý koncom 15. storočia kúpil dva gotické domy, prestaval ich a spojil do jedného objektu. Novšiu podobu dom získal renesančnou prestavbou. V roku 1945 bol zasiahnutý leteckou bombou, ktorá síce nevybuchla, no došlo k poškodeniu strechy, dlhodobému zatekaniu do objektu a vzniku statických poškodení. O tri roky neskôr bolo vydané povolenie na jeho zbúranie. „Až objavenie nástenných malieb v Zelenej miestnosti zastavilo plánovanú asanáciu celého domu,“ vysvetľuje históriu Thurzovho domu historik Filip Glocko. Zelená miestnosť je najvzácnejšou miestnosťou celého Thurzovho domu. Ukrýva nástenné maľby, historickú valenú klenbu i erby kráľa Mateja Korvína a jeho manželky Beatrix Aragónskej. V roku 2007 získala zelená miestnosť cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii obnova – reštaurovanie a cenu Ministerstva kultúry SR Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2006.

 

Od roku 1958, po kompletnej rekonštrukcii, v Thurzovom dome sídli Stredoslovenské múzeum. Výrazné poškodenie a degradáciu náterov a omietok poveternostnými vplyvmi, vzhľadu i hmotnej stránky fasády Thurzovho domu konštatoval už v roku 2008 akademický maliar Jozef Dorica, ktorý spolu s Miroslavom Slúkom spracoval návrh na reštaurovanie čelnej a zadnej fasády.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Ľuboš Hrubý
Obrázok používateľa Dano66
Obrázok používateľa MatejB
Obrázok používateľa Mikeš
Obrázok používateľa LuciaS
Obrázok používateľa Tomas18101810
Obrázok používateľa monika535
Obrázok používateľa fekynko