Kostolíky v Tročanoch, Krivom a Hunkovciach zrekonštruovali

foto (C)2003 Igi

Tri zrekonštruované drevené kostolíky a ďalších päť vybavených audiosprievodcom a bezpečnostným systémom. To je výsledok projektu Záchrana drevených chrámov, na ktorý získalo európske peniaze Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove. Spolupracovalo pritom s poľským partnerom, ktorý opravoval rovnako osem kostolíkov. Vypracovali aj 3D prehliadku jednotlivých chrámov.

 

Priame investície do rekonštrukcie sa Slovensku týkali troch kostolíkov. V Tročanoch, v Krivom a Hunkovciach. „V tom čase, keď sme písali ten projekt, v roku 2008, tieto chrámy boli v takom stave, že sme potrebovali hľadať prostriedky na ich opravu,“ povedal pre Rádio Regina Daniel Dzurovčin, koordinátor projektu. V ďalších piatich kostolíkoch pribudol bezpečnostný systém, ako aj audiosprievodca v 10 jazykoch. Správca farnosti v Kapišovej Michal Jančišin to zdôvodňuje turistami z rôznych krajín. „Máme z Francúzska, z Talianska. z Anglicka. Mnohí rodinní príslušníci, ktorí sa odsťahujú do zahraničia prichádzali, alebo aj úplne cudzí ľudia.

Zdroj: TKKBS/Rádio Regina (monitor)


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa feckop
Offline

Len škoda že vrámci rekonštrukcie nebol nariadený aj archeologický výskum alebo aspoň dozor. Napr. v Tročanoch kde sa menila aj podlaha a kde robotníci zničili keramickú nádobu, ktorá sa tam našla. No bohužiaľ bližšie nálezové okolnosti nie sú známe. Jedino čo po nich zostalo je náhodný nález mince (grajciar Jozefa II 1780-1790), ktorý sa našiel na zemi v tráve pred vchodom.

Voľby prehliadania komentárov

.

Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka (UNESCO)

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.